Sport na univerzitách podpoří ministerstvo miliony

Ministerstvo školství letos rozdělí mezi univerzitní sportovní kluby zhruba osm milionů korun v rámci programu Můj klub. Podporu zatím získalo sedm vysokoškolských klubů, které si mezi sebou rozdělily více než 1,6 milionů korun.

Další finanční podporu v tomto roce získají univerzitní sportovci a sportovkyně v rámci výzvy Podpora školního a univerzitního sportu. Ta je určena spolkům s celostátní působností v oblasti školního a univerzitního sportu. Z částky přesahující 92 milionů získaly spolky podporující sport na vysokých školách více než 30 milionů korun.

Ačkoliv je pro řadu vysokoškolských studentů tělesná výchova na vysoké škole spíše nepříjemnou povinností, má univerzitní sport v České republice významnou roli a je třeba ho podporovat. A to mají právě za úkol spolky, které dotaci získaly.

Jedním z nich je i Česká asociace univerzitního sportu (ČAUS). Náplní její práce je finanční podpora sportovní činnosti na univerzitách, reprezentace vysokoškolských sportovců a organizování soutěží, jako jsou například České akademické hry i různé univerziády.

Podle generálního sekretáře ČAUS Ladislava Vladyky mohou právě studentské sportovní hry, zejména ty mezinárodní, posloužit jako skvělý odrazový můstek pro budoucí profesionální sportovce. „Umožní jim oťukat se na mezinárodní úrovni. Mezi účastníky univerziád patřili v minulosti například oštěpařka Špotáková, rychlobruslařka Sablíková, nebo judista Krpálek,“ vyjmenovává Vladyka.

199


schroderova@vysokeskoly.cz

Další články k tématu

Ministr školství ocenil české paralympioniky

Ministr školství ocenil české paralympioniky

Celkem čtrnáct hendikepovaných sportovců převzalo v úterý čestné ocenění od ministra školství Roberta Plagy. „Jsem rád, že vám můžu osobně předat Čestné uznání ministra školství, mládeže a tělovýchovy za vynikající reprezentaci, ale také za přípravu české reprezentace a vytvoření vynikajících podmínek pro sportovce na dvanáctých zimních paralympijských hrách v Pchjongčchangu,“ přivítal Plaga sportovce, které doprovázeli i …

číst více
Poslechněte si novou hymnu sportu ve škole

Poslechněte si novou hymnu sportu ve škole

Skákej výš, házej dál, stopuj míč, jako kdybys ligu hrál. Dávej gól, nahrávej, jen to před koncem nikdy nevzdávej. Jezdi s námi na bruslích anebo na kole. Sportuj ve škole…! Vybízí děti první sloka nové hymny Asociace školních sportovních klubů ČR. Hymnu „Sportuj ve škole“ pokřtili ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová a vynikající sportovci jako …

číst více