Se španělštinou pro certifikát

10. 10. 2008 | Studium v zahraničí

Španělsky dnes mluví přes 400 milionů lidi, což je 6,2 % lidstva. Obliba španělštiny stále stoupá a tento temperamentní jazyk se objevuje ve stále více životopisech i požadavcích na budoucí zaměstnance. Dokážete-li říct o něco více než „buenos dias“ a rozumíte telenovelám v originále, nebojte se doložit své znalosti certifikátem.

Pokud jste se rozhodli potvrdit svůj vztah k jazyku „papírem“, budete v České republice pravděpodobně volit ze dvou možností: diplomu DELE a státní jazykové zkoušky. Než si hodíte korunou, pročtěte si nejdříve následující článek a možná budete mít jasněji.

• Diplomy DELE

Diplomy DELE (Diploma de Español como Lengua Extranjera) jsou oficiálním a mezinárodně uznávaným dokladem, který potvrzuje dosaženou úroveň španělštiny jako cizího jazyka. Diplomy vydává španělské Ministerstvo školství a u nás je jeho jménem předává Instituto Cervantes. V současné době je možné absolvovat tři úrovně certifikátu:

Inicial Středně pokročilý, úroveň B1. Základní diplom dokládající, že jazyk ovládáte na komunikační úrovni a dokážete se domluvit v nejběžnějších situacích. Zkouška obsahuje písemnou a ústní část. Termíny: 21. a 22. listopadu Cena: 1 491 Kč Modelové testy

Intermedio Pokročilý, úroveň B2. Dokládá, že si umíte poradit v každodenních situacích bez zvláštní jazykové přípravy. Skládá se z písemné a ústní části. Termíny: 21. a 22. listopadu Cena: 1 757 Kč Modelové testy

Superior Velmi pokročilý, úroveň C2. Dokládá schopnost dorozumět se i v situacích vyžadujících vyšší úroveň jazyka a dobrou znalost reálií a kulturních zvyklostí. Termíny: 21. a 22. listopadu Cena: 2 050 Kč Modelové testy

Nezapomeňte:

• na zkoušky je dobré přihlásit se více než měsíc předem, na listopadové termíny je třeba přihlásit se do 10. října!
  • studenti Institutu Cervantes mají na zkoušky 20% slevu
  • studenti jiných institutů mohou uplatnit slevu 10% z ceny zkoušky
  • informační brožuru k DELE si můžete stáhnout zde
    • zkoušky je také možné složit na MU v Brně a Pedagogické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích
  • zkoušky se konají 2× ročně, na jaře a na podzim
  • Státní jazykové zkoušky

Státní jazykové zkoušky ze španělštiny se rozdělují na úroveň základní (B2) a všeobecnou (C1). Třetím typem je zkouška speciální (C2), která se rozděluje podle zaměření na překlady a tlumočnictví. Předpokladem pro tuto zkoušku je certifikát C1 nebo úspěšné absolvování jazykové školy či gymnázia. Všechny zkoušky se skládají z písemné a ústní části.

Kde: SJS Praha, SJS Brno (pouze B2 a C1) Termíny: na podzim 2008 se žádná zkouška nekoná, na jaře 2009 je možné složit základní a všeobecnou zkoušku, na podzim 2009 zkoušku speciální Orientační ceny: 2 800 Kč (B2), 3 300 Kč (C1), 4 500 Kč (překladatel C1), 5 000 Kč (tlumočník C1) Modelové testy: je možno zakoupit na institutech (viz výše) nebo objednat přes internet

Zdroje: Jazyky světa Jazyky.com Instituto Cervantes