Za studium v Rakousku se bude platit

14. 11. 2003 | Aktuality

Zlaté časy pro české studenty v Rakousku pomalu končí. Od letního semestru 2004 budou totiž muset za studium platit stejně jako jejich rakouští spolužáci. Podle návrhu, který vypracovalo rakouské ministerstvo školství, by mělo zpoplatnění studia vstoupit v platnost k 1. březnu 2004 a výše školného by měla činit 363,36 eura (tj. asi 12.000 Kč) za semestr.

Ministerstvo tímto reaguje na blížící se vstup ČR do Evropské unie –  1. května příštího roku, zpoplatnění již od března odůvodňuje tím, že nejvýznamnější část semestru – zkouškové období – absolvují studenti již jako občané unie. Doposud bylo studium v důsledku existence bilaterálních dohod mezi státy pro občany kandidátských zemí bezplatné, čímž byli tito zvýhodněni i oproti samotným rakouským studentům, či studentům z jiných zemí EU. Vstupem ČR do EU však čeští studenti o tuto výhodu přijdou.

Podle údajů agentury APA studuje v současnosti na rakouských univerzitách celkem 5498 cizinců z kandidátských zemí, z nichž největší podíl tvoří občané Slovenska, Maďarska či Polska, českých studentů je podle těchto údajů přesně 505.

Zdroj: Lidovky