SERVIS PRO MATURANTY: Kam si podat přihlášku?

14. 11. 2005 | Přijímací řízení

Maturujete letos? Tak vězte, že je nejvyšší čas začít přemýšlet o vašem budoucím studiu. Průběžně vám budeme přinášet rady a informace, které by vám s volbou vysoké školy mohly pomoci.

Jak už jste určitě zjistili, některé vysoké školy přijmou do prvního ročníku stovky studentů, jiné jen desítky. Nehleďte však pouze na údaje o úspěšnosti uchazečů, zvažujte i jiné věci.

Pokud se rozhodnete hrát „na jistotu“ a podáte si přihlášku na technický obor, měli byste vědět, že právě tyto obory, které přijímají až 600 uchazečů ročně, se po prvním semestru někdy až s polovinou studentů prvního ročníku rozloučí. Student maturitního ročníku 2004, který si nepřál být jmenován, k tomu dodává: „Všichni si myslí, že dostat se na technický obor je hračka, ale nikoho už nenapadne, že studium je pak mnohem náročnější než na univerzitě, kam na obor vezmou 100 lidí.“ On se na škole neudržel a musel letos znovu dělat přijímací zkoušky.

Naopak na sociálně vědné obory je každý rok obrovský nával. Procento úspěšnosti uchazečů se pohybuje okolo 10. Současná studentka FSS MU Kateřina všem uchazečům o studium doporučuje: „Pokud se chcete na takovou fakultu dostat, musíte všechny síly soustředit na přijímací zkoušky.“ Pokud si raději volíte zlatou střední cestu, podejte si přihlášku na pedagogickou fakultu. Sem berou zhruba každého pátého uchazeče. Úspěšnost uchazečů o studium najdete na internetových stránkách škol, ovšem nemělo by to být jediné hledisko, podle něhož budete vybírat.