Rozhovor se studentem ze Slovenska: „Dnes by som možno volil inak“

19. 12. 2009 | Studium v zahraničí

Co táhne slovenské studenty do České republiky? A jak se jim tu vůbec studuje? Na několik otázek k tomuto tématu nám odpověděl Tomáš (22) z Popradu, který zvolil pro vysoškolské roky ČVUT v Praze.

Tomáši, můžeš čtenářům říci, co studuješ a kolikátým rokem? Študujem 4. ročník, inak 1. v magisterskej etape, na ČVUT v Prahe. Konkrétne obor Komunikace a Multimédia.

Jak tě škola baví? Škola by ma aj bavila, keby bola na úrovni a mohol som sa viac venovať svojmu oboru. Ku podivu ešte v 4. ročníku študujem to, čo nechcem a čo by som chcel tak v podstate nemôžem, kvôli času.

Můžeš k tomu říci víc? Ako človek z gymnázia som čakal, že až nastúpim na technickú školu, ktorá je vraj náročná, tak prehlbím svoje znalosti v technickej oblasti. Očakával som, že budem odborníkom v danej oblasti a budem mať neskutočný prehľad v danej téme. A konkrétne: po nástupe do školy som nemal ujasnený smer, ale postupom času ma začala zaujímať akustika a práve tej som sa chcel venovať. Absolvoval som v podstate všetky dostupné akustické predmety v bakalárskej etape. Zatial z časových dôvodov nepokračujem, ale kedže študujem obor Multimédia, tj. video a audio, tak by som očakával automaticky akustické predmety. Sklamaný som zo skutočnosti, že už pomaly končím školu a nemám vôbec, ale vôbec pocit, že som „odborník“.

Proč sis vybral zrovna tuto školu a proč zrovna v Praze? Chcel som isť do väčšieho mesta a hlavne do školy, ktorá má úroveň. Praha je v okolí asi najväčšie mesto bez jazykovej bariéry. Párkrát som v Prahe už bol i pred výberom školy a mesto ma zaujalo. A výber školy: chcel som študovať techniku, možno ľahko informatiku. To škola ponúkala a tak som sa rozhodol pre ČVUT.

Vymlouval ti někdo rozhodnutí jít studovat do Čech? Áno, rodičia. Že to je zbytočne ďaleko. Inak nikto.

Měl jsi nějaké problémy se zařizováním? Nie, v podstate nič špeciálne som zariaďovať nemusel a keďže som trpezlivý, tak i nejedna vystáta fronta mi až tak nevadí.

Pokud můžeš porovnat, jak se liší studium v ČR a na Slovensku? Volil bys dnes jinak? To je ťažké porovnať. Ľudí, čo by študovali presne to, čo ja v podstate nepoznám a preto je to ťažké porovnať. Ale asi by som povedal, že sa štúdium veľmi nelíši. Akurát by som povedal, že ČVUT je dobre technicky vybavená a nie je zložité sa zapájať do rôznorodých projektov v akomkoľvek smere. Taktiež je tu možné chodiť na prednášky svetovo uznávaných ľudí, ale to by som povedal, že je hlavne veľkosťou mesta Prahy. Štúdium na Slovensku je asi ekvivalentné štúdiu v meste ako je Ostrava alebo Brno, prípadne menšie mestá. A dnes by som možno volil inak ako ČVUT Prahu, skúsil by som to viac na západ.

Měl jsi někdy nějaký problém s jazykovou bariérou? Občas je problém dorozumieť sa s dnešnou mládežou. Myslím tým i ľudí okolo 16–18 rokov starých. Niektorí mi vôbec nerozumejú alebo majú s tým problém. Dokonca sa mi už stalo, že dotyčný(á) odmietol so mnou kvôli tomu komunikovať. Akurát som sa na tom dobre pobavil a prišlo mi to až úsmevné.

Můžeš své práce odevzdávat ve slovenštině? Áno, môžem, ale neodovzdávam. Snažím sa aspoň trochu asimilovať. Navyše takto nemusím riešiť preklad odborných výrazov.

Jak se ti vůbec líbí čeština? Jak bys charakterizoval Čechy, liší se něčím od svých slovenských bratrů? Na češtinu som si za tie roky zvykol a niekedy mi príde až zvláštne po príchode domov, že počujem všade slovenčinu. Príde mi to akési neprirodzené. Čo sa týka charakteristiky Čechov, tak myslím, že my Slováci sme viac priateľskejší, uvoľnenejší a spontánnejší a nemyslím, že to je len Prahou. Inak rozdiel nevidím.

Máš v plánu zůstat v ČR i po studiích? Hehe, to by som i ja rád vedel, čo bude až doštudujem. Rád by som sa pozrel ešte do nejakej inej krajiny na dlhší čas, napr. na rok. Či to bude západ alebo východ ešte netuším a čo bude potom už vôbec.

Co myslíš, že táhne Slováky do ČR? A co by mohlo táhnout Čechny za studii na Slovensko? V ČR je myslím viac možností. Mám kamaráta, ktorý chcel študovať čínštinu a na Slovensku nemal veľmi na výber, tak skončil v Olomouci. Takýchto prípadov poznám viac. Ako som spomínal, tak myslím že v ČR a obzvlášť je trošku viac možností nielen k štúdiu, ale i pre zábavu a viac pracovných možností. Čo by ma ako Čecha lákalo na štúdiu na Slovensku? Asi nič.

Děkujeme za rozhovor!