Příprava na svaťák. Jde to!

Nejpozději během Svatého týdne byste měli do hlavy dostat všechny informace nutné k maturitě. Jenže jak to během sedmi dnů stihnout? Máme pro vás návod, jak to zvládnout.  

1. KROK: Připravte si otázky
Ještě zbývá dost času na vypracování otázek. Rozhodně tento krok nenechávejte až na svatý týden. Pokud máte pocit, že nestíháte, domluvte se se spolužáky a práci si rozdělte. Některé otázky nemusíte vypracovávat zvlášť, pokud máte kvalitní zápisky z jednotlivých hodin. Prohledejte proto staré sešity. Určitě toho v nich spoustu najdete.

2. KROK: Naplánujte si učení
V diáři nebo kalendáři si udělejte přehled toho, co se během každého dne budete chtít učit. V první polovině týdne se věnujte didaktickým a písemným testům. Až následně se učte otázky k ústní části. S učením začněte dopoledne, udělejte si pauzu kolem oběda a pokračujte odpoledne. Neučte se delší čas v kuse. Informace si pak obtížněji zapamatujete.

yoga-1439558-640x480

3. KROK: Zajistěte si místo
Jestliže víte, že doma nebudete mít na učení klid, požádejte třeba své prarodiče, zda byste nemohli svatý týden strávit u nich. Snazší to mají ti z vás, kteří mohou využít třeba letní chatu. Domluvte se s rodiči a vydejte se tam. Prospěje vám nejen klid, který na učení budete mít, ale i změna prostředí.

4. KROK: Naplánujte si volnočasové aktivity
Nikdo se nezvládne efektivně učit delší dobu v kuse. Proto si rozvrhněte i odpočinkové aktivity a zařaďte je do svého programu každý den. Může to být sport, posezení s přáteli nebo četba dobré knihy či sledování oblíbeného filmu. U všech těchto činností si vaše mysl odpočine a následující den se budete moci zase směle pustit do učení!

5. KROK: Zásobte se kvalitním jídlem
Ač se to nezdá, při učení spotřebuje váš mozek obrovské množství energie. Je proto dobré přemýšlet i nad tím, čím budete své tělo „zásobovat“. Jídlo by nemělo být těžko stravitelné. Cítili byste se pak ospalí. Z jídelníčku tak vynechte smažené pokrmy a sladké limonády. Energii naopak mohou dodat oříšky, zelenina a ovoce, luštěniny nebo rýže či brambory. K pití doporučujeme zelený čaj, který má povzbuzující účinky. Na nervy a stres zase dobře funguje čokoláda.

6. KROK: Připravte na svaťák i své okolí
Svatý týden znamená i obrovský nápor na psychiku – vždyť do maturity už zbývají pouhé dny! Je tedy jasné, že můžete být nervózní a svůj stres si „vybíjet“ na okolí. Promluvte si proto s rodiči o tom, že vás čeká náročné období, a dohodněte se, že během svatého týdne budete třeba méně pomáhat s úklidem, abyste všechny povinnosti s přehledem zvládli. Uvidíte, že pak budete klidnější.

7. KROK: Pusťe se do toho!
Ačkoli vám vidina náročné maturity na optimismu příliš nepřidá, snažte se do učení pustit s čistou hlavou. Nad vodou vás může udržovat myšlenka, že za pár týdnů už to bude celé za vámi. A čekají vás nezvykle dlouhé prázdniny!

Autorka: Nikola Staňková

Zdroj fotografií: Freeimages.cz


kavanluc@gmail.com

Další články k tématu

ANKETA: Jak přežít svaťák

ANKETA: Jak přežít svaťák

Dotázaní odpovídali na následující otázky: Nechal si přípravu na maturitu pouze na svaťák nebo ses připravoval průběžně během roku? Jaký jsi měl harmonogram dne během svatého týdne? Naučil ses všechny otázky nebo jsi nějaké vynechal? Oblíbené místo na učení? Co nervozita a stres, byly? Jak ses s tím vypořádal? Máš nějaký typ pro budoucí maturanty, jak přežít …

číst více
Zatočte s nervozitou před zkouškami

Zatočte s nervozitou před zkouškami

Nervozita je běžný lidský projev, který se objevuje zejména v období životně důležitých situací, na jejichž zdárném vyústění člověku hodně záleží. Mezi ty bezesporu patří i důležité zkoušky ve škole – maturitní či přijímací zvlášť. Nervozitu jde lépe zakrýt při písemných testech, kdy se projeví tak maximálně na čitelnosti písma nebo celkovém výsledku, ale horší už je to …

číst více