Jak na stres ze školy

Ani ne za dva měsíce budou Vánoce. A pak už je to jenom chvilka do maturity! Učení je čím dál víc a člověk z toho má hlavu jak pátrací balón. Prečtěte si, jak správně odpočívat.

Každý den v lavicích, odpoledne strávit na knihami a večer vyčerpáním usnout u seriálu. Tak může vypadat (nejen) v maturitním ročníku váš běžný všední den – ale nemusí! Poradíme vám, jak bojovat se stresem, odpočinout si od učení a zlepšit si zapamatování školní látky.

Pravidlo č. 1: Relaxujte!

Určitě jste si všimli, že když dlouho sedíte nad učebnicí, vaše schopnost vnímat látku klesá. Nebojte si odpočinout, žádný čas tím neztratíte. Naopak, s čistou hlavou se budete učit rychleji a efektivněji. Můžete si pustit seriál, projít se, nebo si zacvičit. Fyzická aktivita navíc podporuje mozkovou činnost a uvolňuje napětí!

 Spěte

Když vás čeká rušný den, pořádně si na něj odpočiňte. Jestli nemůžete usnout, zkuste si večer dát teplou vanu, vypněte telefon, zatáhněte žaluzie, vypněte topení, dejte si teplé mléko s medem nebo počítejte ovečky.

almendra-1373511_re

Najezte se

I když je vám z množství učiva nevolno, vězte, že správná strava je půl úspěchu. Bez energie tělo nemůže fungovat. Nevyčítejte si ani čokoládu nebo hroznový cukr, mozek cukry potřebuje. Nezapomeňte také dostatečně pít.

chocolate-chip-cookies-22-1327967_re

 Žijte zdravě

Nepijte alkohol, nekuřte, neberte drogy. Moc dobře víte, že podobné zlozvyky vaše tělo unavují, a vy teď potřebujete co nejvíc sil.

 Protáhněte se

Když jste ve stresu, jsou vaše svaly napjaté a tělo je ve střehu. Uvolněte se, protáhněte končetiny. Uvidíte, že i pár minut vás osvěží a bude se vám lépe přemýšlet.

 Sepište si to-do list

Abyste měli každý den jasný cíl, napište si, co musíte udělat, co se musíte naučit. Napište si ale jen tolik, kolik zvládnete. Jinak budete večer ještě nervózní z toho, co všechno jste nestihli. Nezapomeňte se za odšktnuté úkoly odměnit nějakou maličkostí.

Myslete pozitivně

Když budete předem házet flintu do žita, ničemu nepomůžete. Buďte na sebe hodní, věřte si, za chyby se netrestejte. Každý má někdy špatný den. Ráno začněte znovu, s novým odhodláním a novou energií.

Zdroj fotografií: freeimages.com

 

Autorka: Laura Havlová


kavanluc@gmail.com

Další články k tématu

Perličky od maturit

Perličky od maturit

Maturita je velký stres, ale může nastat i řada komických situací. O některé z nich se s Vámi podělí bývalí maturanti v článku Květy Gebauerové. Přichází den D. Nervózně se začnete oblékat, když vtom vás čeká první zrada – velikost šatů se od koupě změnila! Zvětšila, zmenšila, podle toho, zda stres řešíte hladovkou, nebo čokoládou. U dveří do maturitní místnosti vás zastaví …

číst více
Perličky od maturit 2

Perličky od maturit 2

Věčným zdrojem zábavných historek se tradičně stává maturita z českého jazyka. Absolvovat ji musí každý – úspěšněji či méně. V záplavě děl a jmen pak snadno dojde k omylu, který porotu zaručeně pobaví. Zde jsou některé příklady: „Z antických spisovatelů to byl například ten Tyfus.“ „Arabesky? Ty napsal Arbes!“ „Na české hymně se podílel také Škvorecký.“ „Krakatit byl hrad v Polsku.“ …

číst více
Zatočte s nervozitou před zkouškami

Zatočte s nervozitou před zkouškami

Nervozita je běžný lidský projev, který se objevuje zejména v období životně důležitých situací, na jejichž zdárném vyústění člověku hodně záleží. Mezi ty bezesporu patří i důležité zkoušky ve škole – maturitní či přijímací zvlášť. Nervozitu jde lépe zakrýt při písemných testech, kdy se projeví tak maximálně na čitelnosti písma nebo celkovém výsledku, ale horší už je to …

číst více
Maturita: fraška nebo noční můra?

Maturita: fraška nebo noční můra?

Maturita je často chápána jako zkouška dospělosti – jako velký předěl mezi dětstvím a dospělostí. Je tomu ale opravdu tak? Opravdu si hned po vyslechnutí kladných výsledků budete připadat starší, dospělejší nebo snad moudřejší? Pokud mohu soudit, a opravdu vám nechci kazit iluze, milí maturanti, tak říkám, že nikoliv. Netvrdím, že maturita je den jako každý …

číst více