Evropská komise: Chceme zdvojnásobit příspěvky na univerzity v EU

16. 5. 2006 | Aktuality

Dvakrát zvýšit investice do vysokých škol v zemích Evropské unie. Takový cíl si v horizontu příštích deseti let vytyčili evropští komisaři. V jejich návrhu na modernizaci evropského vysokého školství se také objevuje myšlenka odstranění bariér, které zabraňují pohybu studentů po Evropské unii, či financování škol na základě jejich výsledků.

O osudu návrhu se rozhodne na červnovém summitu EU, kompetenci hlasovat v otázkách školství mají pouze členské státy.

Představitelé „pětadvacítky“ by rádi zvýšili investice do vysokoškolského vzdělání tak, aby byly srovnatelné s americkým financováním škol. „V EU v průměru vynakládáme na studenta o 10.000 eur méně než v USA a toto zaostávání je pak cítit i ve výzkumu a vývoji,“ řekl komisař pro vzdělávání Ján Figeu.

Komise také ve svém plánu navrhuje posílit samostatnost vysokých škol při výběru profesorů, reformovat národní systémy školného a stipendií, zvýšit počet absolventů, kteří strávili část studia v zahraničí, nebo usnadnit uznávání diplomů.

V Evropě funguje asi čtyři tisíce vysokých škol se sedmnácti milióny studentů, ale tento potenciál není podle komisařů dostatečně využit.

Zdroj: čtk