Brno vs. Praha - kde se lépe studuje?

21. 1. 2014 | Rady maturantům

Co je lepší – Brno, nebo Praha? Otázka zapeklitější snad víc než ta o původu člověka. Rozhodování mezi těmito dvěma městy také řeší mnoho budoucích vysokoškoláků. Abychom se vám pokusili usnadnit výběr, zeptali jsme se studentky pražských práv Terezy a studenta brněnských práv Martina, jak jsou se svou volbou spokojeni.

Snad odvěký souboj dvou největších českých měst nemá vítěze. Přesto jsou při vybírání vysoké školy jejich klady a zápory pravidelně skloňovány. Hlavně v případě, že vysněný obor nabízejí obě a obě na srovnatelné úrovni – třeba jako práva na Karlově Univerzitě v Praze nebo práva na Masarykově univerzitě v Brně. Zeptali jsme se proto Terezy, která se rozhodla pro pražskou fakultu, a Martina, který dal přednost Brnu. Co je zrovna na „vašem“ městě lepší?

„Netvrdím, že je Praha lepší, ale prostě ji mám radši. A aspoň nemáme na náměstí obří penis,“ říká Tereza. Naopak pro Martina je důležité, že je Brno vstřícné ke studentům. „Brno je pravé studentské město, sídlí zde hned šest velkých veřejných a státních univerzit, takže přes akademický rok má patřičně mladistvý look a atmosféru. Není to přelidněná metropole zaplavená turisty, centrum se dá obejít pěšky a město jako takové nabízí nesmírně bohaté kulturní, sportovní i společenské vyžití, a to za výrazně rozumnější ceny než naše hlavní město.“

Nuda v Brně?

Co se dá dělat v Brně a v Praze ve volném čase? Podle Martina v Brně rozhodně nuda není. „Sportujete rádi? Brněnská přehrada, park Lužánky, tenisové dvorce i haly pro kolektivní sporty jsou co by kamenem dohodil, pro rychlostí nadšence tady je i Masarykův okruh. Chodíte rádi za kulturou? Divadla, galerie, muzea, historická i moderní architektura, koncerty nabízejí nebývale prostoru pro obohacení a hodnotné zážitky, navíc pamatují s nejrůznějšími akcemi i na studenty a jejich peněženky. A někam za zábavou? V Brně je více barů, restaurací, hospod a klubů, než byste zvládli za rok obejít, a to se bavíme jen o širším centru města,“ vypočítává. Naopak Tereza žádné konkrétní příklady nedává – v Praze podle ní můžete zkrátka dělat kdykoliv cokoliv chcete. „Ale je pravda, že víc vinných sklípků asi mají v Brně.“

Je v Praze draze?

Studentům se většinou hodí každá koruna. Zeptali jsme se proto Terezy i Martina na finanční náročnost jejich studentského života. Kolik stojí průměrný měsíc v Praze? „HODNĚ. Pokud si člověk nevyskakuje, tak stejně zaplatí za ubytování, jídlo a dopravu aspoň osm tisíc,“ říká Tereza. Zato v Brně by vám podle Martina mohla stačit i polovina. „Hodně závisí na tom, kolik chcete utrácet. Čtvrtletní šalinkarta vyjde na 685 korun. Koleje jsou v Brně celkem drahé, a pokud bydlíte méně než dvě a půl hodiny cesty od Brna, nemusejí na vás ani vyjít, rozhodně je výhodnější sehnat si privát. Já bydlím na bytě s pěti dalšími studenty, mám samostatný pokoj, který mne měsíčně stojí 2 900 korun. Pokud bych měl shrnout své náklady, jsem zhruba někde nad 5 000 korunami měsíčně. Jde to pochopitelně i levněji, ale znám také případy, kde ani desítka nevystačí.“

A teď naopak

Vymysleli byste i něco, co je lepší na „tom druhém“ městě? „Sehnat praxi či dlouhodobější pracovní uplatnění již při studiu je mnohem snazší v Praze. V Brně je to o něco náročnější, protože zajímavá místa jsou otevřena jen těm nejaktivnějším a nejlepším,“ přemýšlí Martin nad výhodami Prahy. Tereza naopak matičku měst kritizuje. „V noci nejsou v Praze vidět hvězdy, tramvaje jsou skoro pořád přeplněné a člověk musí neustále někam spěchat. Brno je klidnější.“

A co škola?

Stejně, jako se porovnává Praha s Brnem celkově, „soutěží“ se i v kvalitě vysokého školství. Která právnická fakulta je podle vás lepší – pražská, nebo brněnská? „Jsem přesvědčen, že brněnská práva mají nesrovnatelně lepší přístup ke studentům, v prvních ročnících mnohem lépe vystavěný studijní plán, praktičtěji zaměřenou výuku s mnoha inovativními prvky s důrazem na kritické myšlení a ne memorování, výrazně funkčnější informační systém, fakulta je otevřenější, dynamičtější, lépe drží krok s dobou. Vyučující i lidí na studijním oddělení jsou vstřícní, nikdy jsem neměl problém cokoli domluvit. Brno je navíc hlavní město české justice, sídlí zde Ústavní, Nejvyšší a Nejvyšší správní soud či ombudsman, takže na přednáškách a seminářích se můžete setkat s největšími kapacitami v oboru,“ říká Martin, který původně o studiu v Praze uvažoval, ale nakonec se rozhodl pro Brno. Tereza mu v podstatě dává za pravdu. „Nemůžu moc porovnávat, ale úroveň absolventů je podle mě srovnatelná. Spíš se liší přístup během studia. Brno je více prakticky zaměřené, což je dáno i tím, že tamní studenti mají při studiu malou možnost získat praxi v nějaké advokátní kanceláři. V Praze je to naopak takřka povinností.“

Sofiina volba

Sepsali jste si všechna plus a mínus, zeptali se známých, přečetli stovky diskusí na internetu, ale pořád nevíte, kam se vydat? U mnoha lidí nakonec rozhodne vzdálenost od domova. Pokud jste z Ostravy, z Olomouce nebo z Frýdku-Místku, možná budou chtít i vaši rodiče, abyste zůstali v moravské části republiky a mohli se vracet třeba na víkendy. Samozřejmě to může být i naopak. Ať se nakonec rozhodnete pro Brno, nebo pro Prahu, nejspíš zjistíte, že každé z obou měst má své kouzlo, ale i něco, co vám bude alespoň trošku vadit.