Američtí studenti mají o ČR stále větší zájem

10. 12. 2008 | Aktuality

Podle posledních údajů zprávy Open Doors 2008 o stavu mezinárodní akademické mobility v USA, sestavované každoročně newyorským Institutem mezinárodního vzdělávání, studovalo v České republice ve školním roce 2006–07 3 145 amerických studentů, což představuje meziroční nárůst o 10,5 procenta.

Česká republika s tímto počtem obsadila 15. místo mezi všemi zeměmi světa a potvrdila tak svou atraktivitu pro převážně krátkodobé studium amerických vysokoškoláků a vedoucí pozici ve východoevropském regionu. Počet Američanů přijíždějících za studijními pobyty v ČR prudce roste již od roku 2000–01. Za šest let se zvýšil o 150 procent.

Hana Ripková, výkonná ředitelka Komise J. W. Fulbrighta pro vydělávací výměny mezi USA a ČR k údajům Open Doors dodává: „Pro Českou republiku je velice lichotivé, že zájem amerických studentů strávit zde alespoň semestr každoročně narůstá. Je ovšem škoda, že jenom malý podíl těchto Američanů studuje na českých vysokých školách. Většina amerických studentů totiž přijíždí na pobočky svých vlastních amerických univerzit nebo v rámci programů amerických agentur.“