Prezenční, nebo kombinované studium?

24. 1. 2011 | Přijímací řízení

Kosmickou rychlostí se blíží doba podávání přihlášek na vysokou školu. Studovat chcete, ale uvažujete ještě o práci, cestování či založení rodiny? Nejste si úplně jisti, jak se od sebe prezenční a kombinované (neboli dálkové) studium vlastně liší? Hlavní rozdíly vám představí následující článek. Pozn. Článek byl 14. 12. 2012 aktualizován. (kav)

Výběr předmětů

Prezenční studium dává studentům obecně větší svobodu při volbě předmětů. Kurzy se pro ně otvírají většinou pravidelně a student si tak může vybrat, kdy daný předmět absolvuje. Díky tomu si mohou prezenční studenti snadněji ročníky rozkládat, přerušovat, prokládat zahraničními studijními pobyty apod. Mají také více možností, jak získat požadovaný počet kreditů: např. výběrem předmětů z nabídky jiných fakult nebo účastí na exkurzích a nepovinných praxích.

Kombinované studium má většinou pevně stanovený studijní řád. Studenti jsou tak limitováni předepsanými předměty a nemohou si volit, který semestr a v jaké seminární skupině (tedy v jaký čas, popř. u jakého vyučujícího) předmět absolvují. Jejich možnosti získat kredity jinde jsou tak o dost menší, hůře se také dostanou k zajímavým akcím či konferencím týkajících se studijního oboru.

Časová náročnost

Prezenční studium je na první pohled časově náročnější, protože vyžaduje denní docházku. Faktem ale je, že povinně většinou musíte navštěvovat pouze cvičení a praktika, zatímco na přednáškách účast nutná není. Průběžné domácí povinnosti si můžete rozložit podle rozvrhu.

Kombinované studium je naopak organizováno tak, že stačí účastnit se výuky jednou za 14 dní (popř. za měsíc), většinou v pátek či sobotu. Probírá se pouze nejobtížnější část látky a zbytek zůstává na samostudium. Často tak musíte zvládnout stejné požadavky za jeden semestr, jaké jsou na prezenční studenty kladeny v delším časovém horizontu.

Finance

Prezenční studium poskytuje statut řádného studenta, ten tedy nemusí platit zdravotní a sociální pojištění (do 26 let). Zároveň má ve většině případů nárok na ubytovací stipendium. Prezenční student ale musí počítat s nutnými výdaji na ubytování v místě studia (pokud dojíždí), stravné apod.

Kombinované studium poskytuje tu výhodu, že student (do 26 let) nemusí hradit zdravotní pojištění. Sociální studium však hradí již student sám (pokud nepracuje). Zároveň nemá kombinovaný student nárok na ubytovací stipendium. Má ale samozřejmě možnost pracovat na plný úvazek a zároveň studovat, což může být finančně velmi výhodné.

Samostudium může být někdy dost náročné

Samostudium může být někdy dost náročné

Sociální kontakty

Prezenční studium má tu nespornou výhodu, že student je denně v kontaktu se spolužáky i vyučujícími. Zůstává tedy v obraze ohledně dění na fakultě, může včas a flexibilně reagovat na zajímavé nabídky a sdílet důležité informace.

Kombinované studium je o mnoho snadnější, podaří-li se vám navázat přátelské vztahy se spolužáky. Většinu komunikace pak zajišťuje internet. V zásadě ale můžete počítat s tím, že do studia nastupujete jako jednotlivec a tak i motivace do učení může být často o dost menší.

Naše doporučení

  • Kombinované studium je vhodné pro lidi pracující, na rodičovské dovolené, nebo pro studenty prezenčního studia, kteří si chtějí přibrat další obor.
  • Kombinované studium by nemělo být vnímáno jako „záchrana“, pokud se nedostanete na jinou školu. Konkurence u přijímaček může být větší, než si myslíte.
  • I prezenční studium si můžete rozložit tak, že si stihnete přivydělat.

Když se řekne…

Kombinované studium
Prezenční studium
E-learning

Zdroj fotografií: stock.xchng