Arktický projekt Přírodovědecké fakulty - druhá zpráva z letošní expedice na Špicberky

7. 9. 2010 | Tiskové zprávy

Druhá část letošní expedice Petuniabukta 2010 byla svým obsazením spíše komorní, zúčastnili se jí botanička Jitka Klimešová (Botanický ústav AV ČR, v.v.i.), rostlinný fyziolog Peter Vaczi (MU Brno) a fotograf a biolog Alexandr Pospěch (JU České Budějovice). Kromě obvyklých povinností, jako je kontrola meteorologických staniček a péče o stanici, měl každý z účastníků také svůj odborný program.

Jitka Klimešová se tento rok zaměřila na výzkum životního cyklu poloparazitických rostlin, dvou druhů všivců Pedicularis hirsuta a Pedicularis dasyantha. Ukázalo se, že zatímco P. hirsuta se vyskytuje na vlhčích a lépe sněhem chráněných místech společně s vrbou polární, druh P. dasyantha dává přednost místům sušším, charakterizovaných výskytem dryádky osmiplátečné. Oba druhy mohou kvést několikrát za život a mají květenství založeno už předcházející vegetační sezónu. Kořeny, které zajišťují připojení k hostitelské rostlině, která dodává všivcům vodu a v ní rozpuštěné minerální látky, jsou křehké a vlivem mrazových pochodů v půdě jsou snadno narušeny. Díky velké regenerační schopnosti jsou však schopné spojení s hostitelskou rostlinou zase obnovit.

Peter Váczi využil svůj krátký pobyt k řešení některých metodických problémů měření fotosyntetické aktivity rostlin a lišejníků pomocí indukované fluorescence chlorofylu. Navázal také na sérii měření denních cyklů fotosyntetické aktivity, které probíhaly na lokalitě již v minulém roce a jsou zaměřeny na vrbu polární, dryádku osmiplátečnou, silenku bezlodyžnou a lišejníky z rodu Umbilicaria.

Alexandr Pospěch, který zůstává na Svalbardu až do konce letošní expedice začal s fotografováním živočichů a nashromáždil zatím úctyhodný soubor fotografií zachycujících chování ptáků a jejich mláďat na mořském pobřeží.

Odkaz: První zpráva z arktické expedice (12. 8. 2010)

doc. RNDr. Jitka Klimešová, CSc., 27. 8. 2010