Téma:přírodní vědy a nauky

Fandíte přírodním vědám? Soutěžte na CHEMQUEST 2015

Pokud máte rádi chemii, možná byste měli zauvažovat o své účasti v soutěži CHEMQUEST, kterou již potřetí vyhlašuje Vysoká škola chemicko-technologická v Praze (VŠCHT) spolu s firmou DuPont a Národním centrem pro mladé chemiky. Určena je žákům základních a středních škol, kteří mají za úkol ve dvou- až tříčlenných týmech navrhnout a zrealizovat atraktivní experiment na téma Chemie a umění …

Speciál O OBORECH: Meteorologie a klimatologie

Větru, dešti neporučíš, praví jedno známé pořekadlo. I když i to se dnes někteří vědci a politici snaží změnit, pravdou je, že příroda si do své vlády příliš mluvit nenechá. Člověk se tak alespoň učí počasí předpovídat, analyzovat a pokud možno ho i maximálně využívat. Nejen na tyto, ale i na mnohé další oblasti studia počasí a klimatu se zaměřují také některé obory na našich vysokých školách. (článek byl aktualizován 7. 12. 2013)

POROVNÁNÍ OBORŮ: Matematické modelování

Řekli byste o sobě, že jste technický typ? Baví vás matematika, fyzika, přírodní vědy či ekonomie? Hrajete si často s výpočetní technikou a zajímá vás práce s programovacími softwary? Pak byste se měli zamyslet nad studiem matematického modelování.

Speciál O OBORECH: Demografie

„Demografie stojí na pomezí přírodních a sociálních věd. Dotýká se událostí, které se týkají každého člověka.“ Přesně takovými větami lákají univerzity své potenciální studenty. Co si pod tímto oborem můžete skutečně představit a kam se za ním vydat?

číst více

Průběžné zprávy z polární expedice na Svalbard/Špicberky

V době od 3. července 2011 do 3. října 2011 probíhá další polární expedice Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích na Svalbard. Expedice pod vedením doc. Josefa Elstera se účastní celkem 27 pracovníků, kteří se na stanici v půběhu letní sezóny vystřídají.

číst více

Slavnostní zakončení 10. ročníku Mezinárodních letních škol Ústavu fyzikální biologie

V pátek 29. července 2011 se v Akademickém a univerzitním centru v Nových Hradech uskutečnila slavnostní ceremonie při příležitosti zakončení 10. ročníku Mezinárodních letních škol. Slavnost pořádal Ústav fyzikální biologie (ÚFB) Jihočeské univerzity.

Speciál O OBORECH: Anorganická chemie

Chemie je věda velmi důležitá pro dnešní dobu a na její výdobytky narážíme na každém kroku. Jednou z možných specializací v této oblasti je právě chemie anorganická; obor, který můžete studovat hned na několika českých školách.

číst více

Rybářství na FROV JU budou moci zájemci nově studovat v kombinované formě

Fakulta rybářství a ochrany vod otevírá od příštího akademického roku 2011/2012 nový magisterský studijní program „Zootechnika“ oboru Rybářství v kombinované for­mě.

číst více

Jihočeská univerzita získala dotaci na výstavbu objektu a vybavení pro rozvoj výzkumu a výuky na ZF a FROV JU

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích (JU) získala dotaci na zabezpečení vhodných podmínek pro rozvoj a diverzifikaci výukových a výzkumných aktivit pro přírodovědné a technické obory poskytovaných na Zemědělské fakultě a Fakultě rybářství a ochrany vod.

číst více

Nově vyvinutý mikroskop umožňuje sledování molekulárních pochodů v buňkách / Publikace vědců JU v prestižním vědeckém časopise Nature Methods

Současná publikace výsledků hlavního autora Josefa Lazara, Ph.D., je výsledkem desetiletého úsilí započatého na Columbia University v USA a dále rozvíjeného v jeho týmu na Ústavu nanobiologie a strukturní biologie CVGZ Akademie věd, na Jihočeské univerzitě – Přírodovědecké fakultě a v Ústavu fyzikální biologie JU v Nových Hradech.