Česká hlavička

Tomáš Svoboda: Věda je zábava

V listopadu se nadějným středoškolákům v Brně udělovaly ceny Česká hlavička. V kategorii Futura s podtitulem Řešení pro budoucnost získal první místo Tomáš Svoboda (20), který se rozhodl zkonstruovat vlastní rentgen. Přinášíme vám s ním rozhovor.

číst více

Radim Laga: I „náctiletý“ může zatřást vědou (druhá část)

Ještě ani neměl maturitu a už jej zvali přednášet na vysoké školy. Doma ve sklepě má přístroj, který bude jednou schopen vystřelovat družice na oběžnou dráhu. Anebo taky ničit. Cítí zodpovědnost za dopady svého bádání? Jak se ke své dráze mladého vědce vůbec dostal? Česká hlavička roku 2009 v kategorii Futura a úspěšný reprezentant České republiky v mezinárodní soutěži I-SWEEEP Radim Laga povídá o svém životě s fyzikou.

číst více

Radim Laga: I „náctiletý“ může zatřást vědou (první část)

Scéna jako z katastrofického filmu. K Zemi se blíží asteroid, který na ni s nejvyšší pravděpodobností dopadne a vyhubí tak část civilizace. Jak si s ním poradit? Například jej sestřelit pulzním urychlovačem elektromagnetických projektilů, speciálním přístrojem, kterou vyvíjí teprve devatenáctiletý Radim Laga, jeden z držitelů ocenění Česká hlavička 2009.