Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Jaká pravidla platí ve školách kvůli koronaviru?

Počty nakažených koronavirem v Česku i ve světě v posledních dnech začaly strmě stoupat. Ve školách proto už od 1. září platí několik opatření. Jaká to jsou a jak by v případě karantény probíhala distanční výuka? Přinášíme vám přehled pravidel a doporučení, které připravilo ministerstvo školství. Studenti nemusí před prvním příchodem do školy prokázat svou bezinfekčnost. Před vstupem …

číst více

Život po koronaviru bude plný nejistoty, shodli se účastníci výzkumu

Nouzový stav skončil a život v Česku by se měl postupně vracet do normálu. Masarykova univerzita se proto ve svém výzkumu zaměřila na to, jak lidé hodnotí činnost médií v době pandemie. Zároveň zjišťovala, jaká jsou jejich očekávání do nadcházejících týdnů a měsíců a jaké kroky vlády by byli ochotni akceptovat. Výzkumu se účastnilo na 300 respondentů. …

číst více

Domácí výuka odkryla nedostatky v učebních osnovách. Budou se muset seškrtat

Kvůli pandemii covid-19 byly od poloviny března zavřené školy po celém Česku a žáci a studenti se učili z domova. Zejména mladším žákům museli s úkoly pomáhat rodiče. I s pomocí ale děti často učení nezvládaly. Tři měsíce domácí výuky tak odhalily zásadní nedostatky v učebních osnovách. Učiva je na děti jednoduše příliš mnoho a velkou …

číst více

Přijímačky na střední dopadly lépe než loni koronaviru navzdory

Žáci hlásící se na víceletá gymnázia zaznamenali letos celkově lepší výsledky než minulý rok. Největší úspěch měli uchazeči o studium na osmiletých gymnázií, kteří měli v testu z matematiky v průměru o deset procentních bodů lepší výsledek než jejich předchůdci minulý rok. Cermat, který je autorem a vyhodnocovatelem společných přijímacích zkoušek, se domnívá, že za zlepšením výsledků stojí …

číst více

Vysoké školy po pandemii: Cambridge přesune přednášky online, USA bude studenty testovat na covid-19

Vysoké školy po celém světě musí přizpůsobovat výuku aktuální pandemii koronaviru. Zároveň musí hledět i do budoucna a připravit se na možné další vlny epidemie. Plán na nadcházející školní rok již představila prestižní univerzita Cambridge. Stala se první britskou vysokou školou, která přesunula všechny přednášky on-line. „Přednášky budou i v říjnu dostupné online. Osobní kontakt …

číst více

České vysoké školy mění přijímací řízení kvůli koronaviru. Některé obory přijímačky ruší

Epidemie koronaviru zásadním způsobem proměnila české školství. Dopad bude mít i na podobu přijímacího řízení na vysoké školy pro nadcházející školní rok. Některé obory přistoupily k úplnému zrušení přijímacích zkoušek, jiné odkládají termíny a někde se celý přijímací proces přesune on-line. Školy tak vycházejí vstříc středoškolákům, které v krátkém rozestupu čekají maturity i přijímací zkoušky. Některé …

číst více

Austrálie kvůli koronaviru zanevřela na zahraniční studenty. Ti se možná zemi začnou vyhýbat

Sedmadvacetiletý David Bogi pracoval jako reportér malé televizní stanice v jižní Indii. Kariérně se však chtěl posunout dál, a proto se rozhodl, že si doplní vzdělání. Volil mezi Kanadou, USA a Austrálií. Nakonec u něj zvítězila žurnalistika na univerzitě v australském Melbourne, kde ve srovnání s ostatními školami mohl platit poloviční školné. Nyní je Bogi v posledním …

číst více

Některým dětem domácí výuka zlepšuje psychiku

Každá mince má dvě strany. Zatímco některým dětem domácí výuka nevyhovuje, jiné naopak prospívají. Mezi nimi jsou převážně introvertní děti všech věků. Shodují se na tom rodiče, pedagogové i psychologové z Vysočiny.  „Škola může být brána jako takzvaný stresor. Děti, které jsou na stres citlivější, teď mohou prospívat trošku více díky tomu, že základní stresor v …

číst více

Vysoké školy doplatí na koronavirus. Chybět jim budou peníze za zahraniční studenty

Z mobility studentů plyne pro vysoké školy významný příjem. Uzavření hranic a omezení cestování, které kvůli novému koronaviru zavedly země po celém světě, však mezinárodní spolupráci značně omezily. Pro školy by tento finanční výpadek mohl v budoucnu představovat velký problém. „Příjmy od studentů samoplátců činily v loňském roce cca 205 milionů korun, což představuje 3,24 procent …

číst více

Vysvědčení bude podle známek za únor a březen

Už od 11. března se školáci po celém Česku kvůli epidemii koronaviru vzdělávají z domova. Vysvědčení za druhé pololetí, které žáci a studenti obdrží v červnu, by proto mělo primárně vycházet z doby, kdy ještě probíhala klasická výuka, tedy z únorových a části březnových výsledků. Vyplývá to z vyhlášky pro klasifikaci tohoto pololetí, kterou uveřejnil resort školství …

číst více