Hledáte „maturita“

V říjnu budou mít nové maturity generálku

Společné části maturitní zkoušky čeká pokusné ověřování ve dnech 19. a 20. října 2009. Hlavním cílem bude ověřit celkovou metodiku, logistiku a bezpečnost této maturitní zkoušky a ověření procesu hodnocení zkoušek konaných formou písemné práce a didaktických testů. Ověřování bude sledovat připravenost jednotlivých rolí – pracovníků školených pro výkon funkce školního maturitního komisaře, zadavatele zkoušek a hodnotitele písemných prací, …

číst více

Poslanci zvažují odklad státních maturit

Poslanci ODS v čele s Walterem Bartošem se rozhodli podat ve sněmovně návrh k odložení státních maturit kvůli jejich nedostatečné připravenosti. Argumentují tím, že stále není jasné, jaká firma bude organizovat zabezpečení datového systému, školení učitelů, tisk záložních maturit a svoz materiálu. Podle Bartoše je problematické i to, že není dosud stanoveno skóre potřebné ke složení zkoušky. Proti konání …

číst více

Anketa: Studenti o státních maturitách

Vznikají proti nim protestní akce. Ministerstvo školství se je snaží odstartovat už několik let. Státní maturity – jablko sváru středního školství. Přečtěte si v naší anketě, co si o nich myslí studenti.

číst více

Perličky od maturit 2

Stres před maturitou pomalu dosahuje svého vrcholu a možná už se vám o ní zdají i noční můry. Protože tlak sílí ze všech stran, zasloužíte si také možnost trochu situaci odlehčit. Proto jsme pro vás připravili záznamy nejvtipnějších výroků, které u maturity vyřkli vaši předchůdci. Pozn. Článek byl 9. 4. 2013 aktualizován. (kav)

číst více

Nová maturita vstupuje do fáze generálního zkoušení

Přípravy na spuštění nové maturity byly ukončeny podáním návrhu vyhlášky o ukončování vzdělávání ve středních školách. Po výměně vedení společnosti CERMAT, která má maturitu na starosti, představil její ředitel Martin Mach nový levnější systém vyhodnocování zkoušky dospělosti. Vyplněné zkouškové archy se budou z více škol svážet na jedno místo k digitalizaci. Odzkoušení nové maturity proběhne v několika fázích. Do …

číst více

Pohled na maturitu očima učitele

„Ze svojí maturity jsem sama měla velký strach,“ říká učitelka Helena Hložánková (48), „ale jak jsem si vytáhla první otázku, úplně to ze mě spadlo.“ Tento rok to bude dvacet devět let, co maturovala. Nyní pravidelně zasedá k opačné straně stolu a zkouší své žáky z českého jazyka a literatury a německého jazyka. Pozn. Článek byl 9. 4. 2013 aktualizován. (kav)

číst více

Krok po krůčku: Jak vystupovat u maturity

Možná jste už začali přemýšlet o tom, jak udělat u maturity co nejlepší dojem. Co zvolit za typ oděvu, jak vědomě ovlivnit porotu řečí těla a mimikou, jaké triky použít pro uspokojivější výsledek… Několik dobrých tipů vám přinášíme i my.

číst více

Anketa: Jak se vaši vrstevníci chystají na přijímačky?

Přijímací zkoušky se blíží a je tedy na čase si důkladně promyslet, jak se na ně budete připravovat. Jak na to jdou vaši kolegové jsme se zeptali v následující anketě. Pozn. Článek byl 14. 10. 2011 aktualizován (kav).

číst více

KROK PO KRŮČKU K MATURITĚ: Sebedůvěra je půl úspěchu

Je pro úspěšnou maturitu podstatnější výborná paměť, nebo umění improvizovat? Je lepší připravovat se průběžně, nebo spoléhat na „svatý týden“? Možná by vás překvapilo, jak velký podíl na závěrečném úspěchu má právě sebedůvěra. Následující článek vám poradí, jak na ní do maturity zapracovat! Článek byl aktualizován 11. 2. 2010 (kav).

číst více

KROK PO KRŮČKU K MATURITĚ: Přehled událostí maturitního ročníku

Čeká vás letos maturita, ale pojmy jako stužkovák, uzávěrka přijímání přihlášek, maturitní večírek nebo svatý týden jsou vám stále tak trochu nejasné? Tento článek vám pomůže se v nejvýznamnějších milnících maturitního roku zorientovat.

číst více