Debata o kvalifikaci

V Kroměříži se sešly dvě stovky odborníků, aby na celostátním semináři věnovali pozornost tématům a strategii celoživotního vzdělávání po vstupu do EU.

číst více

Jak se finská univerzita stará o zahraniční studenty?

Většina lidí si myslí, že k studování za hranicemi člověk potřebuje spoustu odvahy. Určite je to pravda, ale člověk není vhozen do rozbouřené vody bez záchranné vesty. Zvláště o zahraniční studenty je totiž dobře postaráno.

číst více

Vysoké školy by měly dostat více peněz

České vysoké školy mají důvod k radosti – měly by od státu dostat více, než obvykle. Každoroční navýšení o přibližně jeden a půl miliardy českých korun, které by mělo pokrývat pravidelný nárůst počtu studentů přijatých na vysoké školy, není dostatečné. Chybějí totiž investice do vybavení škol a zvýšení platů pedagogů.

číst více

Inženýrské studium v Mostě

Řízení podniku a podnikové finance, Finance a finanční služby a Veřejná správa – to jsou obory, které ministerstvo školství akreditovalo a tak umožnilo jejich studium na soukromé Vysoké škole finanční a správní v Mostě.

číst více

Bydlet v Brně?

Zeptali jsme se studentů Masarykovy univerzity na jejich bydlení minulé, současné i budoucí…Kde bydlí? Kolik platí? A především, jak se vypořádali nebo se vypořádávají s novou situací přidělování kolejí na MU.

číst více

Studentská hnutí potřetí – rozhovor s V. Pioreckým

Náš seriál mapující studentská hnutí v ČR pokračuje skutečným bonbónkem. Třetí díl totiž konečně představuje, světe div se, studentské hnutí se vším všudy. Studentská iniciativa založená v Brně na podzim 1997 nese název Nezávislé Sociálně Ekologické Hnutí, čili NESEHNUTÍ. Přinášíme vám exklusivní rozhovor s jedním z jejích aktivistů, mediálně otřelým Viktorem Pioreckým.

číst více

Ocenění knihovny FF MU

Knihovna filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně získala čestné uznání v kategorii „Novostavba“ v soutěži Grand Prix 2002, pořádané Obcí architektů.

číst více

Studentská hnutí I

Není hnutí jako hnutí. Viditelný útlum studentských hnutí, o kterém píši v úvodu prvního příspěvku má zřejmě i legislativní důvod. Konkrétně paragraf dvě, odstavec deset Zákona o vysokých školách…

číst více

Ako študovať v zahraničí:


1. Socrates/E­rasmus – všeobecne:
Rakúskeho študenta stojí jeden školský rok na Viedenskej univerzite (Universität Wien) niečo málo pod 800 Euro. Nemám tým vôbec na mysli náklady na prežitie. V Rakúsku sa totiž platí školné plus zápisné do Študentského spolku (ÖH – Österreichische HochschülerIn­nenschaft). Pritom chudák Rakušák ako študent medicíny častokrát vôbec nemá istotu, že bude môcť študovať – v ročníku je 1300 študentov a len 500 miest v seminároch

číst více

Svobodná univerzita v Basře

Nejvíce užívaným pojmem vztahujícím se k událostem v Iráku se v minulém týdnu stala „anarchie“. Politologický výraz do češtiny překládaný jako bezvládí je médii již tradičně užíván v pejorativním významu a zahrnuje všechno, co se vymknuté kontrole projevuje destruktivně…

číst více