Tipy na zajímavé studentské soutěže a projekty roku 2011

21. 2. 2011 | Stojí za přečtení

Studujete střední nebo vysokou školu a je vám líto, že svoje vynikající znalosti a dovednosti můžete ukázat tak akorát při zkouškách a písemkách, ale za stěnami školy se o nich nikdo jiný nedozví? A přemýšleli jste někdy o tom, že byste se zapojili do některého ze soutěžních a vzdělávacích projektů, které u nás organizují různé výzkumné, školské a státní instituce či soukromé firmy? V následujícím přehledu vám nabízíme alespoň několik tipů na to, kde takové akce hledat.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Pro koho: žáci a studenti základních, středních a vysokých škol
Kdy: po celý rok

MŠMT zaštiťuje řadu soutěží a projektů určených pro žáky a studenty všech typů škol a úrovně vzdělávání. Ty průběžně zveřejňuje na svých stránkách (případně též v sekci určené například středním nebo vysokým školám).

Více informací: www.msmt.cz

Národní institut dětí a mládeže

Pro koho: žáci základních a středních škol
Kdy: po celý rok

Národní institut dětí a mládeže (NIDM) je odborným zařízením Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) a jeho účelem je primárně státní podpora a ochrana mládeže. Zaměřuje se především na zájmové vzdělávání a činnost školských zařízení v téže oblasti, zajišťuje metodickou a organizační podporu práce s dětmi a mládeží, organizuje další vzdělávání pedagogických pracovníků a celou řadu jiných aktivit.
Během roku NIDM také pořádá množství soutěží pro žáky základních i středních škol (například oborové olympiády, projekty jako Evropa ve škole či literární soutěž Daniel, středoškolskou odbornou činnost (viz níže) atp.). Pod NIDM působí také Národní informační centrum pro mládež a Česká národní agentura Mládež, která u nás zajišťuje činnost evropského vzdělávacího programu Mládež v akci.

Více informací: www.nidm.cz

SOČ – Středoškolská odborná činnost

Pro koho: žáci středních škol
Kdy: únor až červen 2011

Středoškolská odborná činnost je soutěž určená především talentovaným středoškolákům a její hlavní náplní jsou soutěže v řešení odborných problémů v 18 vědních oborech. Nejčastěji probíhá ve třech kolech, a to formou soutěžních přehlídek, kde soutěžící své práce obhajují.
Soutěže jsou vyhlašovány Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a jsou garantovány Národním institutem dětí a mládeže. Jejich cílem je přitom zejména motivovat talentované žáky v samostatném a kreativním přístupu při řešení odborných problémů v různých vědních oborech. Soutěže se mohou zúčastnit žáci denního studia střední školy (výjimečně i základní školy) v kterémkoliv z vyhlášených oborů. Nejúspěšnější řešitelé bývají často vybíráni k účasti na analogických soutěžích konaných v mezinárodním měřítku.
Školní přehlídky se uskuteční v únoru a březnu 2011, v dubnu je budou následovat okresní kola, v květnu krajská a v červnu proběhne celostátní přehlídka.

Více informací: www.soc.cz

Imagine Cup 2011

Pro koho: studenti starší 16 let
Kdy: říjen 2010 – červenec 2011

Pokud jste fanoušky moderních technologií a vývoje nových aplikací, pak je studentská soutěž Imagine Cup 2011 určena právě vám. Pořádá ji společnost Microsoft spolu s řadou partnerů, mezi nimiž nechybí ani některé naše vysoké školy a univerzity. Dílčí soutěže konané v rámci Imagine Cupu se zaměřují na různé směry technologického vývoje v oblasti nových médií. V současné době se soutěž realizuje v těchto oblastech: Software Design, Embeded Development, Game Design, Digital Media a IT Challenge.

Více informací: msdn.microsof­t.com, www.imaginecup.com

Centrum studentských aktivit České kosmické kanceláře

Pro koho: žáci a studenti základních, středních a vysokých škol
Kdy: po celý rok

Centrum studentských aktivit (CSA) je dceřinou organizací České kosmické kanceláře a jejím cílem je především vyhledat a dále motivovat „největší talenty z řad současné mládeže ke studiu vědních oborů souvisejících s kosmonautikou, kosmickými technologiemi a kosmickou vědou“. Do aktivit CSA se mohou zapojit jak žáci základních a středních škol, tak i studenti vysokých škol a široká veřejnost. Pro všechny tyto skupiny Centrum během roku pořádá nejrůznější vzdělávací kurzy, soutěže, letní školy a stáže.
Na stránkách Centra také naleznete mimo jiné užitečný přehled souvisejících projektů a vzdělávacích aktivit organizovaných českými univerzitními pracovišti.

Více informací: www.czechspace.cz

Týden vědy a techniky

logo: data.press.avcr.cz

(logo: data.press.av­cr.cz)

Pro koho: žáci středních škol
Kdy: listopad 2011 (zatím neupřesněno)

Týden vědy a techniky (TVT) je největším vědeckým festivalem konaným v České republice. Pořádá jej Akademie věd ČR (AV ČR), konkrétně odbor mediální komunikace a marketingu Střediska společných činností AV ČR, v. v. i., a letos by se měl uskutečnit již jeho 11. ročník.
TVT je určen široké veřejnosti a zejména pak studentům středních škol, kteří na veletrhu dostávají příležitost seznámit se s činnostmi nejrůznějších laboratoří a knihoven a mohou tak poznat, kde a jak se provádějí vědecké výzkumy. V loňském roce se do jeho organizace zapojilo na 49 výzkumných pracovišť AV ČR a dalších 26 pracovišť partnerů akce, kteří společně připravili nejrůznější exkurze, přednášky, výstavy a diskuzní večery.
Mimo samotný Týden vědy a techniky pořádá AV ČR také množství popularizačních akcí, mezi které patří například přednáškový cyklus Nebojte se vědy určený především středoškolským studentům. Odborní pracovníci AV ČR se v jeho rámci snaží studentům srozumitelnou formou představit zajímavá výzkumná témata z oblasti české vědy, ať už jde o biologii, chemii, biochemii, lékařství, fyziku nebo třeba informatiku.

Více informací: www.tydenvedy.cz

Otevřená věda

Pro koho: žáci středních škol
Kdy: po celý rok

Projekt Otevřená věda se snaží o zapojení talentovaných středoškolských studentů do vědecko-výzkumné činnosti. Působí v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschop­nost, oblasti podpory 2.3, spolufinancovaného ze státního rozpočtu ČR a Evropského sociálního fondu.
Zatímco úvodní část programu se orientovala především na středoškolské studenty výhradně z Prahy, aktuálně probíhající kolo se naopak zaměřuje pouze na mimopražské studenty. Cílovou skupinu přitom představují zejména ti, kdo mají zájem o přírodovědné a technické obory a chtějí se účastnit pod vedením zkušeného lektora vědeckých stáží na vědecko-výzkumných pracovištích Akademie věd ČR a výzkumných pracovištích spolupracujících vysokých škol po celé České republice. Stáže budou probíhat až do ledna 2012. Aktuální, čtvrté kolo příjmu přihlášek končí 1. března 2011.

Více informací: www.otevrena-veda.cz

INTERSOB

zdroj loga: FI MU

(logo: FI MU)

INTERSOB neboli INTERdisciplinární SOutěž Brno je zábavná a poučná jednodenní soutěž určená středoškolským studentům. Ti při ní dostávají nejen možnost podívat se do zákulisí Masarykovy univerzity v Brně, ale mohou si zároveň vyzkoušet své schopnosti v mnoha různých oblastech, uskutečnit zajímavý výlet po Brně a v neposlední řadě si také mohou poměřit své síly s dalšími týmy. Soutěže se mohou zúčastnit dvou- až čtyřčlenné skupiny studentů středních škol z celé republiky. Letos se koná již její 5. ročník, přihlášky lze podávat do 22. března 2011. Samotná soutěž proběhne 26. března 2011. Pořadatelem je Fakulta informatiky MU Brno.

Více informací: ganymed.math.mu­ni.cz

Zdroj foto: Stock.XCHNG

Další články k tématu

Letní stáž: Vyberte takovou, která vám dává smysl

Letní stáž: Vyberte takovou, která vám dává smysl

Studentské stáže umožňují studentům získat nutnou praxi a cenné kontakty v oboru, kterému by se chtěli v budoucnu věnovat. Letní prázdniny jsou ideálním časem, kdy se o některou z vysněných stáží ucházet. Přinášíme vám proto pár tipů, jak vybrat tu nejvhodnější stáž, včetně míst, kam se ještě letos můžete hlásit. Stáže jsou poslední dobou běžnou součástí studentského života. …

číst více
Work-study-life balance

Work-study-life balance

Až 90 procent studentů podle průzkumu při škole zároveň pracuje. Jak lze zvládnout náročné studium i práci zároveň a nezbláznit se u toho? A kde hledat to nejvhodnější zaměstnání? Poradíme. Zůstaňte v oboru Při hledání zaměstnání je vždy dobré vybírat takové nabídky, které souvisí s vaším oborem. Například pokud studujete archeologii, poohlédněte se po práci v muzeu …

číst více
Tramvaje budoucnosti budou bez řidičů

Tramvaje budoucnosti budou bez řidičů

Studenti Západočeské univerzity v Plzni navrhli tramvaje budoucnosti. Budou se řídit samy a jeden z modelů dokonce pomůže čistit ovzduší. „Tématem konstrukce a designu exteriéru bylo navrhnout stroj vhodný pro sériovou výrobu a reflektující technický pokrok,“ objasnil projekt Jan Korabečný, vedoucí ateliéru Produktový design II. Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara. Výsledné návrhy hodnotila společnost Škoda Transportation. …

číst více