Studentské půjčky: srovnání nabídek největších bank

9. 10. 2012 | Studentský život

Studium může být finančně poměrně vyčerpávající – nájem, učebnice, jídlo, dojíždění, lístky na koncert, notebook, někdy také školné… Ne každého mohou podpořit rodiče a brigády někdy nejsou nebo nestačí. V takové situaci se může hodit studentská půjčka; přinášíme vám přehled nabídek tří největších českých bank.

Komerční banka

Kreditní karta pro studenty

Asi nejjednodušší způsob, jak si půjčit peníze u Komerční banky, je pomocí kreditní karty VISA pro studenty, Lady karty nebo A karty s limitem až 20 000 Kč do mínusu (v prvním ročníku VŠ a VOŠ však pouze 10 000 Kč, je však možnost kombinace s povoleným debetem pro studenty, kdy opět můžete klesnout na maximálně 20 000 Kč do mínusu). Splácí se následně jedenkrát měsíčně 1/20 čerpané částky plus vyměřený úrok, až 45 dní je možné čerpat úvěr bezúročně. Pokud si u Komerční banky založíte studentské konto G2, stačí doložit potvrzení o studiu ve věku 20 nebo pak 26 let, případně donést potvrzení o absolvování školy, a studentské výhody můžete čerpat až do věku 30 let.

Povolené debety pro studenty

Povolený debet není dlouhodobou půjčkou, jde spíše o řešení dočasného nedostatku financí. Sjednání debetu je zdarma. Umožňuje přečerpávat běžný účet do mínusu, tak jako u kreditní karty 10 000 – 20 000 Kč, případně 5000 Kč pro středoškoláky. Nepřiplácí se žádný úrok, podmínkou však je, aby alespoň jedenkrát během doby splatnosti (30 – 180 dní podle typu debetu) byl na účtě nulový nebo kladný zůstatek – po tomto dorovnání lze povolený debet opět čerpat.

Úvěr Gaudeamus

Tento úvěr je nejvýhodnější pro financování celého studia. Je určen pro studenty vysokých (včetně postgraduálu), vyšších odborných a středních škol. Studenti VŠ a VOŠ ho mohou použít na cokoliv, obecně je však zaveden k platbě školného či studia v zahraničí a na jakékoliv jiné nepodnikatelské výlohy s možností splácet úvěr až po ukončení studia, maximálně ale do 10 let. Do ukončení studia splácíte pouze úroky. Půjčit si takto můžete 20 000 Kč až 600 000 Kč, které lze čerpat jednorázově nebo postupně. Nevýhodou je, že při využití odloženého splácení je horní hranice půjčky 150 000 Kč, a pokud nemáte vlastní pravidelný příjem, je nutné ručení třetí osoby nebo třeba jištění stavebním spořením. Výhodnost úvěru si můžete spočítat na online kalkulačce.

Úvěr na notebook Apple

Pokud si chcete zakoupit notebook nebo jinou techniku od společnosti Apple, můžete si jako student VŠ půjčit až 50 000 Kč (musí jít o produkt firmy Apple). K této půjčce není zapotřebí dokládat příjmy, jistit se třetí osobou či platit poplatky a výše splátky je od 12 Kč denně, sami si volíte, zda budete platit ve třiceti nebo v šedesáti splátkách. Vybrat si můžete z následujícího vybavení:

  • iPad Wi-Fi + Cellular 16GB + Smart Cover (polyuretan) za 16 290 Kč
  • iPhone 4S 16GB černý + pouzdro Gelaskins za 16 990 Kč
  • MB Air 13″ Core i5 1.8GHz/4GB/128GB CZ md231cz/a za 29 990 Kč
  • MB Pro 13″ Core i5 2.5GHz/4GB/500GB CZ md101cz/a za 29 990 Kč

Ke všem produktům Komerční banky je třeba doložit doklad o studiu.

Česká spořitelna

Kontokorent k osobnímu účtu ČS Student

Jde o podobný produkt, jako nabízí Komerční banka. Studentský účet je poskytován studentům ve věku 15 – 30 let a je možné přečerpat účet do mínusu, a to až do výše 25 000 Kč. Správa a poskytování kontokorentního úvěru je zdarma, podmínkou je vyrovnání účtu na nulu nebo do plusu do jednoho roku od prvního čerpání kontokorentu. Jakmile je účet dorovnán, je možné opět klesnout do mínusu. Podmínkou je věk nad 18 let. Česká spořitelna dále nabízí absolventský účet, který vám umožní těžit ze studentských výhod ještě dva roky po ukončení školy.

Další půjčky

Česká spořitelna již v současné době nenabízí půjčku přímo na studium. Půjčit si u ní můžete na rekonstrukci domu či bytu v rámci Úvěru od Buřinky („Buřinka“ umožňuje i stavební spoření), dále nabízí Česká spořitelna kreditní kartu Odměna, která umožňuje přečerpání účtu až do výše 500 000 Kč, přičemž pokud zvládnete účet dorovnat do 55 dnů, neplatíte žádný úrok.

ČSOB

Povolené přečerpání k ČSOB Studentskému kontu Plus

Tak jako u předchozích bank, ČSOB nabízí studentům možnost přečerpat své konto do mínusu, a to do výše 20 000 Kč. Podobně jako u České spořitelny je zapotřebí konto dorovnat do jednoho roku od prvního přečerpání, poté se tato možnost automaticky obnovuje. Úrok se počítá pouze z čerpané částky. Nutností je denní studium VŠ nebo VOŠ a věk 18–28 let.

Půjčka na cokoliv

ČSOB nemá žádnou vyloženě studentskou půjčku, zato nabízí „půjčku na cokoliv“. Půjčky dvou předchozích bank jsou určeny pouze na nepodnikatelské účely. U ČSOB si můžete půjčit 20 000 Kč až 600 000 Kč bez ručitele, roční úrok je od 8,9 %, splátky lze rozložit až na sedm let. Půjčku lze pojistit (pro případ ztráty zaměstnání, nemoci a podobně) či splatit předčasně.

UniCredit Bank

Aby byl seznam kompletní, je třeba doplnit UniCredit Bank, která také nabízí studentskou půjčku. Jde o částku 50 000 Kč – 150 000 Kč, splatnost je 1 – 10 let a je možné je i odložit, podobně jako u ostatních bank.

Další možnosti

Existují také nebankovní možnosti, jak získat půjčku, většinou je zde však zapotřebí jisté opatrnosti. Rychlou půjčku 500 – 5000 Kč nabízí například společnost Credit Alliance.

Zdroj: webové stránky bankovních institucí

Mějte přehled o vysokých školách:


Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte!    Spustit test

Zdroj fotografie: Stock.Xchng