Speciál O OBORECH: Statistika a analýza dat

26. 1. 2011 | O studijních oborech

„Statistika nuda je, má však cenné údaje…“ zpívají Zdeněk Svěrák s Jaroslavem Uhlířem. S tou nudou ale nemusejí mít úplně pravdu. Vždyť díky statistice máme nástroje, jak vědecky předvídat budoucnost. Koho říše čísel a pravděpodobnosti neděsí, může se na ni specializovat na univerzitní půdě.

Statistická analýza je součástí mnoha vědních disciplín využívající hromadná data, setkávají se s ní tedy nejen matematikové, ale také vědci z ostatních přírodních, i sociálních věd. Proto je uplatnění znalostí statistiky široké. Jak a kde se tedy statistika studuje a proč se její studium může vyplatit?

Náplň studia

Matematická analýza, lineární algebra, výpočetní matematické systémy, databázové systémy, pravděpodobnost,… to vše je v centru zájmu statistiků. Studenti se seznámí se základy matematických a statistických metod, které jsou potřebné pro řešení konkrétních úloh z praxe. Získají přehled základních matematicko-statistických a informatických disciplín používaných při analýze a zpracování hromadných dat. Studium je vybaví základními dovednostmi potřebnými při statistické analýze a počítačovém zpracování datových souborů, které jsou potřeba v nejrůznějších oblastech lidské činnosti.

Přijímací řízení

Přijímací řízení se odvíjí od školy, která obor otevírá. V případě Masarykovy univerzity se uchazeči vybírají podle výsledků Testů studijních předpokladů. Na Palackého univerzitě přijímají zájemce bez příjímaček (podrobnosti zde). Pokud bude zájemců více, než kapacita školy dovoluje, je přijímací řízení písemné. Na Vysoké škole ekonomické rozhoduje výsledek testů Obecných studijních přepokladů, škola však promíjí zkoušku tomu, kdo měl za poslední tři roky průměr z předmětů matematika a angličtina maximálně 2,00 nebo úspěšně absolvoval odbornou olympiádu nebo Středoškolskou odbornou činnost (více zde).

Kostky jsou vrženy. Jaká je pravděpodobnost, že na všech padne stejné číslo

Kostky jsou vrženy. Jaká je pravděpodobnost, že na všech padne stejné číslo?

Vyučovací předměty

Hlavní pozornost je věnovaná matematice, pravděpodobnosti a statistice, modelování a využívání statistických znalostí v praxi. A samozřejmě práce se specializovanými softwary. Na skladbu vyučovaných předmětů u konkrétního oboru se můžete podívat do odkazů v odstavci níže.

Profil absolventa

Absolventi budou schopni aplikovat své znalosti statistické analýzy dat do rozličných oborů. Ve spolupráci se specialisty z dalších oborů se mohou podílet na řešení konkrétních problémů praxe. Konkrétně se mohou uplatnit jako pracovníci ve státní statistické službě, specialisté pro průzkumy a prognózy, odborníci na zabezpečení a vyhodnocení sociologických výzkumů, v případě ekonomického zaměření se uplatní jako znalci a uživatelé softwaru pro využívání statistických a ekonometrických metod při práci s hospodářský­mi údaji.

Kde tento obor studovat?

Bakalářské studium (tříleté):

Magisterské studium (pětileté):

Vysoká škola ekonomická nabízí i navazující magisterské studium Statisticko-pojistného inženýrství a doktorské studium oboru Statistika.

Zdroj:

Mějte přehled o vysokých školách:


Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte!    Spustit test

Zdroj fotografie: stock.exchange

Další články k tématu

Ekonomii můžete studovat také v Opavě!

Ekonomii můžete studovat také v Opavě!

Matematické metody v ekonomii (dále jen MME) je jedna ze specializací bakalářského studijního programu Matematika uskutečňovaného Matematickým ústavem v Opavě. Po jejím absolutoriu budete moci pokračovat prakticky v jakémkoli nejen ekonomicky, ale i matematicky zaměřeném navazujícím magisterském studiu. V tomto ohledu je specializace MME svým zaměřením, těsně propojujícím teorii s praxí a aplikovanou matematiku s …

číst více
Boj o povinnou maturitu z matiky pokračuje. Pirátská strana ji chce zrušit

Boj o povinnou maturitu z matiky pokračuje. Pirátská strana ji chce zrušit

Za dva roky by studenti gymnázií a lyceí měli poprvé povinně maturovat z matiky. V roce 2023 by pak povinnost měla začít platit i pro žáky odborných škol s výjimkou uměleckých, zdravotnických a sociálních oborů.  Vláda tuto změnu odhlasovala už v roce 2017, nyní však znovu sílí hlasy pro její zrušení. Proti povinné maturitě z matematiky se ozývají politici, …

číst více
VŠE a den otevřených dveří

VŠE a den otevřených dveří

Přemýšlíte o studiu na Vysoké škole ekonomické v Praze, nebo jste se ještě tak úplně nerozhodli? Přijďte na den otevřených dveří VŠE, který se koná v úterý 17. prosince od 9 do 14 h v Atriu Rajské budovy v areálu VŠE v Praze na Žižkově. Na jednom místě se dozvíte vše o bakalářském i navazujícím …

číst více