Nejvtipnější perličky z maturitní lavičky

1. 7. 2017 | Rady maturantům

Embarrassed pretty woman covering mouth and looking aside

Maturita není jen strach, teror či nuda. Ale někdy taky pořádná zábava! Letošní maturanti o tom mohou vyprávět. Respektive vypráví, právě tady a teď.

Andrea (19)
„V hlavě mi utkvělo především ústní zkoušení z dějepisu. Vytáhla jsem si otázku, která se týká vzniku Habsburské monarchie. Bohužel jsem přesně ji nechtěla,“ vysvětluje studentka pražského gymnázia. „Moje vyučující viděla, že mi los úplně nesednul. Na potítku jsem se jakž takž připravila a začala jsem mluvit celkem plynule. Pak jsem se ovšem zasekla n mrtvém bodě. Má profesorka se mi snažila pomoct, a tak spustila: a jednou z nejvýznamnějších panovnic Habsburské monarchie byla Marie Terezie… Já jsem přikývla a jako bych byla já tou zkoušející jsem jí řekla: ano, je to přesně jak říkáte, správně. Celá komise se začala smát a přísedící se zeptala, kdo koho vlastně zkouší. To, že se atmosféra uvolnila, mi hodně pomohlo. Pak jsem zase plynule navázala na to, čím jsem začala,“ dodává Andrea, která z dějepisu nakonec odmaturovala s dvojkou.

Karel (18)

Student průmyslovky se nejvíce zapotil při zkoušce z českého jazyka. U ústní zkoušky si vylosoval notoricky známou Babičku od Boženy Němcové. „Přiznám se – já na čtení moc nejsem. Z povinné literatury jsem četl dvě knížky, a Babička to rozhodně nebyla,“ krčí Karel rameny. Do úzkých ho dostala otázka vyučující, která se zeptala na to, jakou roli v příběhu sehrává postava babičky. „Neuměl jsem to popsat tak nějak odborně. Prohlásil jsem, že je to nadpřirozená osobnost,“ směje se. Také Karel však u zkoušky uspěl, i když s odřenýma ušima. „Na to se ale historie neptá!“
Klára (19)
Protože se teď úž úspěšná absolventka gymázia Klárka chystá k přijímacím zkouškám na lékařskou fakultu, rozhodla se maturovat z biologie. „Vylosovala jsem si otázku na centrální nervovou soustavu. Vyučující mi podala model hlavy a měla jsem popsat všechny důležité části. Když jsem se dostala k charakteristice mozku, učitelka mě přerušila: tak s tím ještě chvíli počkej. A teď mi řekni, kam by se ten mozek koukal, kdyby měl oči! Všichni se začali smát. Špatně formulovala otázku. Zajímalo jí, jakou stranou je model natočený správně,“ popisuje Klára vesele.

Jaroslav (20)
Jarda si zopakoval poslední ročník na gymnáziu. Mezi volitelné předměty zařadil zkoušku ze zeměpisu a u ústních zkoušek padl los na jihovýchodní Evropu. „Neměl jsem zrovna šťastnou ruku, tuhle otázku jsem si nepřál,“ říká Jaroslav zachmuřeně. Komisi však jeho odpovědi velmi pobavily. „Když jsem ale prohlásil, že Rumunsko je britská kolonie, moc se nesmáli.“ Jaroslav ale zvládnul na slepé mapě najít nejdůležitější města, řeky a pohoří, a tak si nakonec od zkoušejících vysloužil výslednou trojku.

… a ještě pár dalších perliček
Student měl při zkoušece z češtiny rozebrat dopis.
„Začneme hned u prvního slovního spojení: vážená paní, vážený pane,“ jal se slova. Tak toto spojení bych charakterizoval jako korespondenční druh pozdravu…“

Studentka si při zkoušce ze zeměpisu vylosovala sopečnou činnost.
„Když to vybouchne, začne to chrlit lávu a ta s sebou bere dolů kameny, písek… Prostě všechen ten bordel okolo.“

Studentka při zkoušce z češtiny hovořila o životě Charlese Baudelaira.
„Byl velmi pilný a pracovitý, ale brzy propadl drogám a alkoholu. U těchto typů lidí, myslím tím u umělců, se to prostě občas stává, není to nic neobvyklého.“

Autorka: Nikola Staňková

Zdroj fotografií: freeimages.com

Další články k tématu

Deset klasických děl k maturitě

Chystáte se k maturitě a děsí vás seznam četby? Vybrali jsme pro vás deset klasických děl napsaných před rokem 1950, které vás budou bavit! Jde o knihy, které mají co nabídnout i dnešním čtenářům, a v některých případech jde o naprosté průkopníky žánru. A bonus navíc, některé z nich zvládnete přelouskat za jedno odpoledne. 1984 (George Orwell, 1949) […]

číst více

Student se soudí, protože neudělal maturitu

Většina maturantů neuspěje s odvoláním proti výsledkům maturitní zkoušky. Někteří se kvůli tomu i soudí. To je také případ Michala K. U soudu argumentoval tím, že jeho výkon u odpoledního didaktického testu z českého jazyka ovlivnil hluk během dopoledního testu z angličtiny. A pražský městský soud mu dříve dal za pravdu. Do sporu teď ale zasáhl Nejvyšší správní […]

číst více