Kolik se v cizině platí za vysokoškolské studium

18. 3. 2011 | Studentský život

Čeští studenti mají jednu velikou výhodu: bezplatné studium. V mnohých jiných zemích vás totiž získání titulu může na dlouho zadlužit. Jak je to s poplatky za studium v jiných zemích Evropské unie a kam se vydat pro titul, abyste platit nemuseli?

Český student může studovat zdarma čtyři roky na bakalářský titul a tři roky na titul magisterský. Platit za studium musí jen tehdy, když dosáhne věku 26 let, když přesáhne standartní dobu studia o více než rok, případně když studuje více škol a některou z nich nedokončí. Pokud byste rádi získali vysokoškolský titul v zahraničí, nemusíte se této výhody nutně vzdát – stačí si ke studiu vybrat takovou zemi, kde se poplatky za studium nevyžadují.

Severské země

740213-nyhavn.jpgPlacení poplatků se vyhnete například ve všech skandinávských zemích. Dánsko například plně financuje vysokoškolské vzdělání na státních školách, a to všem občanům Evropské unie. Většina dánských škol má zároveň dlouhou tradici vyučování v angličtině.

Obdobná situace je také ve Finsku nebo ve Švédsku – uchazeči o studium z jiných částí Evropy mají celé studium zdarma. Pokud jste již získali bakalářský titul a rozhodnete se vystudovat svůj „Master´s degree“ v rámci projektu Erasmus Mundus Scholarships, dostanete navíc poměrně štědré stipendium, které se pohybuje v rozmezí 10 000 – 23 000 € na celý váš pobyt. Přestože samo studium je bezplatné, k získání víza do obou zemí musíte doložit, že disponujete určitým obnosem peněz určeným na životní náklady; ve Finsku jde o 500 € na měsíc a ve Švédsku 7300 SEK (cca 20 000 Kč) na měsíc (těmto částkám zhruba odpovídají životní náklady). Ve Švédsku je možné získat studentskou půjčku od vlády, pokud ovšem plánujete po dokončení studií v zemi zůstat.

Ani Norsko není výjimkou, nejenže se zde zahraniční studenti domluví anglicky a neplatí žádné poplatky za studium, ale také mají možnost získat nejrůznější stipendia, případně při splnění potřebných kritérií půjčku od norské vlády v rámci projektu „The Norwegian State Educational Loan Fund“.

Je třeba mít na paměti, že přestože samotné studium je v severských zemích bezplatné, životní náklady jsou nepoměrně vyšší než v České republice.

Německo a Rakousko

Zvláště pokud umíte německy, může vás lákat studium v některé z našich sousedních zemí. V Rakousku jsou v současnosti poplatky minimální, do budoucna se zvažuje jejich zavedení. Pokud jste z Evropské unie a v Rakousku chcete získat akademický titul, za studium platíte pouze tehdy, když více než o rok přesáhnete řádnou dobu studia; v takovém případě jde o 364 € za semestr.

Německu záleží na tom, jakou univerzitu zvolíte. V některých regionech je studium placené a výše poplatků se liší, zpravidla jde o částku pohybující se kolem 500 € za semestr. Vypomoci s jejím placením vám může pomoci například program stipendií DAAD.

Románské země

1327509-eiffel-tower-in-black-and-white.jpgVe Francii se za studium platí, ale částka je poměrně nízká. U bakalářského studia jde o 169 € na akademický rok, budoucí inženýři pak platí 538 € a studenti medicíny kolem 450 € ročně. Na magisterském studiu budete platit 226 € každý rok, a rozhodnete-li se pro doktorát, čeká vás platba 342 €. Na soukromých univerzitách se může výše školného vyšplhat až na 6000 € ročně. Ve Francii je lépe počítat s nutností znalosti francouzštiny. Přes dvacet tisíc zahraničních studentů magisterských a doktorských programů každý rok získá stipendium přímo od francouzské vlády, ostatní studenti mohou situaci řešit prostřednictvím bankovní půjčky.

Ve Španělsku se poplatek počítá od jednoho kreditu. V minulosti šlo o 9,50 € – 16 € za jeden kredit v bakalářském studiu, 21 € – 30 € za kredit v magisterském studiu a až 52 € za kredit ve studiu doktorském. Cena se zvyšuje, pokud si tentýž předmět musíte z důvodu nesplnění zapsat podruhé nebo potřetí.

V Itálii se cena jednoho akademického roku liší podle univerzity a pohybuje se v rozmezí 800 € – 1500 € ročně.

Velká Británie a Irsko

1303602-tower-bridge.jpgBritánii je pro občany Evropské unie maximální výše poplatku £3,145 ročně a průměrně se pohybuje kolem tří tisíc liber (cca 85 000 Kč). Svůj dluh, ke kterému se nepočítá žádný úrok, však začnete splácet až po ukončení studia a dosažení určité výše ročního příjmu; současně si můžete vzít studentskou půjčku na životní náklady. Zdarma mohou občané EU studovat na některých univerzitách ve Skotsku. V Irsku je studium pro Evropany také bezplatné, je však třeba uhradit registrační poplatek 900 €.

Další země

Studovat zdarma můžete kromě již zmíněných zemí také například v Řecku, v Maďarsku, v Lucembursku nebo ve Slovinsku. Belgické univerzity začaly nedávno požadovat po studentech poplatek 500 € ročně, v Holandsku se cena akademického roku pohybuje kolem 1000 – 1500 €, ale může se u některých oborů vyšplhat i výrazně výše, zatímco ve Švýcarsku platí zahraniční studenti 750 – 3000 € za semestr podle studijního programu. Na Islandu se stejně jako ve Španělsku platí za kredity, jeden kredit pak stojí 30 – 60 €.

Finanční pomoc

Ať se rozhodnete pro jakoukoliv zemi, nemusíte si zoufat, když nesplníte kritéria pro získání vládního či školního stipendia nebo půjčky. Obrátit se můžete také na některou mezinárodní organizaci. Stipendia můžete získat například přes programy, jako je Erasmus nebo Leonardo da Vinci, půjčku je možno získat třeba v rámci organizace International­StudentLoan.com.

Užitečné odkazy:

http://www.studyineurope.eu http://studyabroad.com/

Zdroj fotografií: Stock.Xchng

Další články k tématu

S Erasmem do nekonečné zimy

S Erasmem do nekonečné zimy

Studenti, kteří se rozhodnou vyzkoušet si studium v zahraničí a využít program Erasmus se většinou vydávají na jih. Do teplých krajin, za mořem, sluníčkem a plážemi. Proč se někteří z nich rozhodli vyrazit do Ruska za nekonečnou zimou?   Motivy studentů, kteří s Erasmem vyjeli právě do Ruska, jsou různé. Obvykle však na východ vyrážejí dobrodruzi, kteří se …

číst více
Jak vycestovat s Erasmem? Pomůže vám s ubytováním i financemi

Jak vycestovat s Erasmem? Pomůže vám s ubytováním i financemi

Když uděláte tenhle velký krok do neznáma a vyjedete studovat do zahraničí, nepochybně se vrátíte se s řadou cenných zkušeností a nových přátelství, v budoucnu vám to navíc může pomoci v kariéře. Kde ale začít a co všechno je třeba před odjezdem vyřídit? Na to jsme se ptali odborné referentky programu Erasmus+ Heleny Fuxové.   Jsem student VŠ …

číst více
Na Erasmu v Madridu: Ubytování si shánějte až na místě, radí studentka

Na Erasmu v Madridu: Ubytování si shánějte až na místě, radí studentka

Markéta Rizikyová (23) strávila letní semestr na jedné z top univerzit ve Španělsku. Na několik měsíců opustila svou domovskou Fakultu sociálních věd a češtinu vyměnila za španělštinu a angličtinu. Jaké jsou největší rozdíly mezi studiem žurnalistiky v Praze a v Madridu a co lze zaplatit ze stipendia?  To všechno jsme se rozhodli od Markéty vyzvědět.   Proč ses …

číst více