Jak si vybrat ten správný vysokoškolský obor
Rady rodičů, budoucí zaměstnání i vlastní nadání. To všechno hraje při výběru vysoké školy roli. Zeptali jsme se několika studentů, jak se rozhodovali o tom, který obor je pro ně ten pravý a zjišťovali jsme, co všechno si před podáním přihlášky musíte ujasnit.
Plánování kariéry
Pokud už nyní víte, co byste v budoucnu chtěli dělat, můžete při výběru školy postupovat opačně. Zjistěte si nejdřív, jaké vzdělání vyžadují na vaší vysněné pozici a podle toho si pak vyberte vhodný obor ke studiu.
„Já jsem šel ze střední knihovnické v Brně rovnou na Katedru informačních studií a knihovnictví na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity, protože jsem si říkal, že je to tak oborově nejblíže tomu, co jsem studoval a že si chci rozšířit vzdělání o vysokoškolské (asi tak nějak z tradice, že se to dělá),“ popsal svůj proces výběru školy Jan Harnušek z MUNI.
U jeho oboru je podle něj obzvlášť důležité vědět už dopředu, čemu přesně se chce člověk v budoucnu věnovat. „Tam jsem zjistil, že je ten obor o milionu dalších různých věcí, v čemž tkví síla i trošku slabost – když člověk ví, jakým směrem se chce ubrat, tak si může spoustu předmětů šít na míru (obzvlášť na bakalářovi se mi to dařilo). Kdo je ale ztracený a neví, co by si chtěl vybrat, tak bude mít možná trable s nalezením stébla, kterého se studijně chytit,“ sdělil Jan.
Všechno je to o motivaci
Motivaci ke studiu bude hledat jen těžko, když bude studovat obor, který vás nebaví. Nejdůležitější kritérium při výběru školy je proto nadšení pro obor. To sice neznamená, že vás bude bavit úplně každý předmět, ale celkově byste ve svém studiu měli vidět smysl a najít v něm naplnění.
„Volbu univerzity ovlivnilo několik věcí: Bratr chodil na UNYP, tak mi nějak bylo naznačováno, že bych mohl chodit tam taky, že mě na soukromé škole rodina podpoří. A tam jsem si z oborů vybral Komunikaci a masmédia, protože mě bavilo psát a měl jsem dojem, že novinařina nebo PR je k tomu nejblíže. Alternativou pro mě tehdy byla žurnalistika na Karlově univerzitě,“ popsal své rozhodování student UNYP Jan Kotouč.
Hledání informací pomáhá
Pokud má student pochybnosti, jaký obor pro něj bude ten pravý, vždycky je možné si promluvit se zástupci na univerzity, staršími studenty, kariérními poradci anebo s kýmkoliv, z oboru. Je důležité nechat si na rozhodování dost času, být sám k sobě upřímný a zamyslet se nad tím, jaké schopnosti student má a co by chtěl v budoucnu dělat.
Helena Drdlová měla o výběru školy jasno už na střední. „Na bakaláři jsem studovala mezinárodní vztahy a ekonomii, teď na magistrovi pokračuju s něčím víceméně podobným (politická ekonomie). Bakaláře jsem absolvovala na MUNI, a o výběru oboru jsem měla do značné míry jasno asi od kvinty – zajímala mě historie a mezinárodní politika a už na gymplu jsem se několikrát vrtla na Fakultu sociálních studií, která obor nabízí (v rámci dní otevřených dveří, soutěží školních časopisů apod.). Líbilo se mi tam a celkem rychle jsem se rozhodla, že tohle je to pravé.“
„Ekonomii jsem si pak přibrala, jelikož program byl dvouoborový. Původně jsem zvažovala vzít si místo ní bezpečnostní studia, ale na střední mě zaujal seminář z ekonomie a chtěla jsem pokračovat tímhle směrem. Čili se to asi dá shrnout jako kombinace zájmů ze střední a toho, že fakulta byla aktivní v propagaci,“ říká Helena, a dodává: „Vzhledem k tomu, že v oboru pokračuju i na magistrovi (byť na jiné škole), to vypadá jako správné rozhodnutí.“
Na co máte nadání?
Zjistit, v čem jsme skutečně dobří, vyžaduje notnou dávku sebereflexe. Není totiž snadné přiznat si, že nám něco nejde. Pokud si to ale dopředu ujasníte, budete mít mnohem vyšší šanci, že si vyberete obor, který vás nejenom bude bavit, ale také v něm budete úspěšní.
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Zdroj: College Cures
Další články k tématu
Nejneobvyklejší bakalářské obory
Někteří maturanti zatím tápou a nejsou si ještě jistí, co by chtěli studovat a jaké obory vysoké školy vůbec nabízejí. Právo, medicína, informatika…tak přesně o těchto oborech se bavit nebudeme. Představíme vám výběr těch nejneobvyklejších oborů, které nabízejí české veřejné i soukromé vysoké školy. Zvířata a obory „budoucnosti“ Milovníci psů nechť věnují pozornost oboru Kynologie […]
číst víceOsm věcí, které by (ne)měl dělat každý stážista
Stáž je výborný způsob, jak během studia získat užitečné pracovní zkušenosti, nové kontakty a třeba si i něco přivydělat. Pro některé studenty je pak stáž vstupenkou k vysněnému zaměstnání. Na co byste se měli na první stáži zaměřit a čemu se naopak obloukem vyhnout? Nesrovnávejte se s ostatními Někteří stážisti mohou mít víc zkušeností než […]
číst více