Dalo mi enormní sílu, tvrdí o studiu MBA David Říha

13. 12. 2012 | Studium po třicítce

Uvažujete-li o studiu MBA, musíte počítat s určitou formu stresu, která vás ale ve výsledku posílí. Jak se dají zvládat dvě školy a k tomu plný pracovní úvazek na vysoké pozici v nadnárodní firmě, jsme se dozvěděli od Ing. Davida Říhy (31), který kromě jiného také absolvoval právě studium MBA. V současné době podniká a učí na Katedře marketingu na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Kde jste MBA studoval?

Studoval jsem na Escuela Superior de Marketing y Administration Barcelona (ESMA), je to vlastně Manažerský institut tady v Praze. To studium bylo prezenční formou, trvalo dva roky a probíhalo v češtině, částečně v angličtině a částečně ve španělštině.

Předtím jste studoval kde?

Předtím jsem měl ukončené bakalářské studium a byl jsem rozhodnutý, že začnu studovat dálkově inženýrské studium na Vysoké škole podnikání v Ostravě. A souběžně s inženýrským studiem jsem začal studovat prezenčně MBA v Praze. Do toho jsem vlastně dělal top managera v jedné nadnárodní developerské společnosti. Takže to byl upřímně řečeno masakr. Osobní život a tak dále – to všechno šlo na ty dva roky stranou. Ale dal jsem to. A sám jsem si sáhnul na jisté dno. Každopádně jak se říká: Co vás nezabije, to vás posílí. Takže mě to opravdu utužilo a posílilo a stal jsem se mnohem efektivnější ve všech svých činnostech, které v privátu nebo v podnikání dělám. Dalo mi to enormní sílu, odhodlání a víru v to, že to prostě dám. Měl jsem v reálu možnost ověřit si, že to prostě jde, že to funguje. A že když člověk chce a hlavně pro to něco dělá – protože pouze chtít nestačí – tak se to dá zvládnout.

Jaké byly předpoklady k přijetí ke studiu?

Úplně upřímně už si teď nevzpomínám, jak to bylo. Vím, že tam byl nějaký vstupní pohovor, dokládaly se nějaké materiály v podobě vykonaných zkoušek, ale přesně už nevím, co všechno bylo zapotřebí. Psal se nějaký motivační dopis, osobní pohovor a výstupy z předchozích studií. Dokládala se praxe, protože ta je samozřejmě pro MBA velice důležitá.

Co vás přimělo ke studiu MBA?

Primárně mě ke studiu motivovalo zahraničí. Já jsem před tím, než jsem se rozhodl pro studium MBA, absolvoval pracovní stáž ve Velké Británii v Liverpoolu a tam jsem se pro MBA nadchnul. Byl jsem tam jako trainee a moji kolegové MBA studovali. Líbil se mi Liverpool, líbil se mi ten program na John Moores University v Liverpoolu. Tam ale bylo to studium roční, tak jsem si říkal – skvěle. No ale potom jsem hodnotil pro i proti a s ohledem na to, že jsem tady v Čechách měl už rozjeté nějaké aktivity, svůj business a také jsem kooperoval s nějakými společnostmi, tak jsem si říkal, že by nebylo úplně od věci poohlédnout se po nějakém MBA studiu tady v Praze. Tak, abych tady mohl řídit nějaké ty věci, které už vznikaly. Takže jsem se rozhodl pro Čechy. A to i částečně z ekonomických důvodů, protože ty náklady na život a studium v Británii byly mnohonásobně vyšší, než studium a život tady v České republice. A hledal jsem nějaký vhodný ekvivalent, nějakou vhodnou variantu právě pro studium v Praze. Mým snem bylo vždycky rozšířit si své jazykové portfolio o další jazyk, takže když jsem zvažoval všechna pro i proti a hodnotil všechny ty faktory, jako byla ekonomika, jazyk, tak časová náročnost, tak jsem vyhodnotil tu školu Escuela Superior de Marketing y Administración jako nejvhodnější. S tím, že tedy jsem začal dělat tuhle školu prezenčně a zároveň jsem si dával intenzivní španělštinu tak, aby se mi podařilo splnit ten cíl rozšířit si svoje jazykové portfolio o další jazyk.

Některé školy vyžadují i doporučení ke studiu od zaměstnavatele, bylo to tak i u vašeho studia?

Tady na té škole to tahle nebylo. Vím, že na některých školách ta doporučení jsou. Většinou se jedná, podle mých informací – protože mám řadu kamarádů, kteří studují jak tady v Čechách nebo v zahraničí – o přibližně deset procent uchazečů, kteří nemusí mít pro studium MBA vysokoškolské vzdělání. Ale musí mít odpovídající praxi. Takže příklad – jsem deset let top manager a chci si kvůli upevnění pozice získat titul MBA. Takže mám odpovídající praxi a to je pro mě jakási vstupenka k tomu, že můžu začít studovat MBA. Vím, že taková nabídka je, ale úplně do detailu neznám ty podmínky, jestli to je takhle obecně platné pro všechny MBA školy nebo je to nějaké specifikum konkrétní školy. Ale vím, že takové možnosti i některé školy, které MBA studium nabízejí, poskytují.

Už jste zmínil, že jste během dvou studií navíc i pracoval. Jak se to dalo stíhat?

Během studia jsem pracoval na plný pracovní úvazek jako obchodní ředitel u jedné nadnárodní developerské společnosti. Pokud vám mám popsat, jak vypadal můj den, tak jsem každý den vstával okolo půl šesté ráno a šel jsem si zaběhat. V sedm už jsem byl v kanceláři. Od sedmi do čtyř jsem pracoval. Pak jsem přejel na Karlovo náměstí, kde jsem byl ve škole zhruba do sedmi, půl osmé. Pak jsem se vrátil do kanceláře, kde jsem byl do jedenácti večer, někdy do půl dvanácté. A pak jsem jel okamžitě domů dát si rychlou sprchu a spát. A takhle jsem jel od pondělí do pátku. S tím, že vlastně to inženýrské dálkové studium bylo jednou za měsíc celý víkend pátek, sobota, neděle. Bylo to docela náročné, ale jak říkám – i pro tu manažerskou pozici a i pro ty věci v privátní sféře byla tahle zkušenost ohromně zajímavá a posilující. Když se člověk zakousne a chce a dá do toho tu energii a obětuje některé věci, tak se to dá zvládnout. Takže pokud za mnou chodí někdo z mých kamarádů, studentů nebo obchodních partnerů a říká: „Ježiš marjá, já to nestíhám, já to nedám,“ tak se vždycky vnitřně zasměji a vždycky si vzpomenu na tohle období, které bylo opravdu hodně náročné, a řeknu si: „Blbost.“ Je to o time managementu a to je jedna z velkých výhod, které jsem si z toho studia odnesl. Protože si myslím, že umím efektivně pracovat s časem. A díky tomu time managementu jsem schopen zvládat všechny aktivity, které třeba aktuálně mám.

Co je podle vás největší výhodou MBA studia, kvůli které stojí za to o něm alespoň uvažovat?

Určitě je to skvělý způsob, jak se seznámit s lidmi podobného ražení. Já jsem tam navázal velice zajímavé obchodní i privátní kontakty s velice zajímavými lidmi, kteří jsou aktuálně na různých velice zajímavých pozicích napříč podnikatelským spektrem i ve státní správě. Dále jsou to určitě setkání s profesory a lidmi z praxe, protože MBA je hodně orientováno na praxi. Ale z mého pohledu – já jsem MBA začal studovat po nějakých zhruba osmi letech, co jsem byl v nějakém vyšším managementu, takže pro mě to byla spíš nějaká taková satisfakce a zúročení zkušeností, které jsem do té doby nabyl.
Vlastně díky MBA studiu došlo u mě k propojení všech těch věcí, o kterých jsem už hovořil. Jednu dobu jsem hodně uvažoval, že bych žil v zahraničí. A tak jsem vždycky říkal, že titul inženýra jsem dělal pro Čechy a MBA jsem dělal pro svět. Protože když máte českého inženýra z české vysoké školy, tak potřebujete dělat nějaké srovnávací zkoušky a uznání a tak dále. Ale když máte MBA, tak máte titul, který je mezinárodně platný. A i když letíte na Nový Zéland nebo jste v Jižní Americe nebo kdekoli na světě, tak to MBA má takové povědomí, že všichni ví, že jste vzděláni a máte vysokoškolský titul z oblasti businessu. A jste pro ně jakýmsi kompetentním partnerem při obchodním jednání. U nás už je asi MBA teď známější, ale dříve to tak nebylo. A zase naopak – když se podíváte třeba do Rakouska, tak tam máte titul inženýr po absolvování jakéhosi ekvivalentu ke střední škole technického zaměření, něco jako průmyslovka. A v Německu jste inženýr tehdy, když máte studium ekonomie na vysoké škole. Jste Dipl.-Ing., Diplom-Ingenieur. Není to úplně sjednoceno. Kdežto u toho MBA je to prostě celosvětově platné.

Co jste se během studia naučil?

Efektivněji nakládám s časem. Jak jsem říkal – já jsem do toho MBA šel s tím, že už jsem měl z mého pohledu možná bohatší zkušenosti. Nebyl jsem úplným nováčkem jako řada lidí, co začali studovat MBA i bez nějaké delší předchozí praxe. Takže já jsem tam šel spíše proto, abych si získal jakousi zelenou kartu pro ten mezinárodní obchod a nemusel jsem vysvětlovat, že to Ing. na vizitce znamená Diplom-Ingenieur, když jsem v Německu nebo třeba v Asii, kde vůbec nevěděli, o co se jedná. A jelikož jsem hodně cestoval po světě, tak jsem cítil tu potřebu, že chci mít něco, co je všeobecně známé a platné. Tak, aby můj partner v Číně, ve Spojených státech nebo v Německu poznal, že mám ekonomické vzdělání.

Změnil se nějak váš styl výuky po tom, co jste absolvoval výuku v rámci MBA studia? Přistupujete teď ke studentům VŠE jinak?

Tak samozřejmě. Já jsem si předsevzal, že nechci být úplně ryzím teoretikem a proto jsem se rozhodl postavit svůj život na několika pilířích, abych měl neustálý kontakt s praxí. Mám svou reklamní agenturu, kde se specializujeme na tvorbu kompletní corporate identity. To je jeden pilíř. Druhým pilířem jsou konzultace a poradenství v oblasti obchodu a marketingu a školení v rámci těch společností, se kterými spolupracuji. Mojí třetí aktivitou jsou nemovitosti. Velice rád se zabývám touto oblastí, protože jsem v ní působil a měl jsem v portfoliu docela zajímavé projekty jak tady v České republice, tak na Slovensku, v Rakousku, v Německu, na Ukrajině. To je oblast která mě baví, takže se v ní také nějak angažuji v rámci svých privátních aktivit. A pak je tím čtvrtým pilířem Vysoká škola ekonomická, která mi zase dává možnost tu praxi, kterou jsem získal v rámci těch pilířů implementovat do té výuky. A v kombinaci s teoretickým základem, který je samozřejmě nezbytný, jsem schopen studentům předat nějakou přidanou hodnotu. V podobě jednak toho teoretického know-how, ale zároveň těch praktických zkušeností, které jsem historicky nabyl v mezinárodních společnostech a na top manažerských pozicích. A také teď aktuálně z těch svých aktivit, o kterých jsem už hovořil. Takže je to taková jakási krásná kombinace těch zkušeností a vědomostí. A ta zpětná vazba je opravdu pozitivní. Já si opravdu vážím toho, že můžu pracovat s takhle nadějnými lidmi, kteří tady na Vysoké škole ekonomické v Praze studují.

Fotografie: archiv Davida Říhy

Další články k tématu

UNYP otvírá nový MBA program ve spolupráci se slovinskou univerzitou

UNYP otvírá nový MBA program ve spolupráci se slovinskou univerzitou

University of New York in Prague v září zahájila spolupráci se slovinskou vysokou školou GEA College sídlící v Lublani. Obě univerzity sdílí tentýž cíl – chtějí odborně připravovat budoucí lídry v podnikání. Jejich společný MBA program se tedy zaměří především na rozvíjení praktických znalostí. Větší část studia proběhne v Lublani, ale některé přednášky se uskuteční v Praze. Přednášky budou vést …

číst více
VŠE a den otevřených dveří

VŠE a den otevřených dveří

Přemýšlíte o studiu na Vysoké škole ekonomické v Praze, nebo jste se ještě tak úplně nerozhodli? Přijďte na den otevřených dveří VŠE, který se koná v úterý 17. prosince od 9 do 14 h v Atriu Rajské budovy v areálu VŠE v Praze na Žižkově. Na jednom místě se dozvíte vše o bakalářském i navazujícím …

číst více