Bylo jmenováno šedesát nových profesorů

21. 6. 2012 | Aktuality

896

Ve středu 20. června jmenoval prezident České republiky Václav Klaus šedesát nových profesorů českých vysokých škol. Učinil tak na základě zákonu č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů. Slavnostní obřad jmenování profesorů se odehrál v 11 hodin v pražské Velké aule Karolina.

Mezi jmenovanými byla většina mužů. Zastupovali různé obory. Nejvíce byly zastoupeny disciplíny lékařské. Novými profesory se například stali Evžen Amler (lékařská biofyzika, UK*), Roman Barták (informatika – teoretická informatika, UK), Jiří Brožek (makromolekulární chemie, VŠCHT), Pavel Cejnar (fyzika – jaderná fyzika, UK), Václav Cyrus (aplikovaná mechanika, ČVUT), Alexandr Čegan (lékařská chemie a biochemie, UK), Jindřich Fínek (onkologie, UK), Zdeněk Fránek (architektura a design, VŠUP), Zdeněk Hanzálek (technická kybernetika, ČVUT), Jiřina Hofmanová (molekulární biologie a genetika, MU), Ilona Hromadníková (lékařská imunologie, UK), Lydie Izakovičová Hollá (stomatologie, MU), Pavel Janoušek (dramatické umění – teorie a kritika, AMU) a mnoho dalších.

*Informace v závorce znamenají obor a vědecká rada univerzity, která daného kandidáta navrhla.

Jmenování nových profesorů prezidentem republiky se koná dvakrát do roka. Ve středu se jednalo již o druhé jmenování profesorů v tomto kalendářním roce. K prvnímu došlo již 1. února 2012. Profesory jmenuje prezident republiky na návrh vědecké rady vysoké školy, který předkládá rektor příslušné vysoké školy ministru školství, mládeže a tělovýchovy ČR.

Mějte přehled o vysokých školách:


Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte!    Spustit test

Zdroj informací: http://www.hrad.cz/…h-skol.shtml Zdroj obrázků: msmt.cz

Další články k tématu

Vysoké školy nabízely vzdělání bez povolení. Dostaly pokutu

Vysoké školy nabízely vzdělání bez povolení. Dostaly pokutu

Ministerstvo školství pokutovalo šest zahraničních vysokých škol kvůli tomu, že neměly potřebná povolení vyučovat v České republice. S dalšími pěti vede nyní správní řízení a na dvě vzdělávací instituce bylo podáno trestní oznámení. S informací přišel Radiožurnál. Dvě školy, na něž ministerstvo podalo trestní oznámení, se provinily například tím, že studentům nevrátily peníze za školné, i když ke …

číst více
Jak nesnadné je titul profesora získati

Jak nesnadné je titul profesora získati

Profesor je nejvyšší hodnost vysokoškolského pedagoga udělovaná v České republice. Cesta k jejímu získání však není snadná. Aktuálně hlavně proto, že zákony o jmenování profesorů jsou předmětem různých interpretací. Předtím, než si před jméno budete moci psát titul „prof.“ čeká vás mnoho let studia a práce. V první řadě musíte úspěšně absolvovat všechny fáze vysokoškolské studia: bakalářské, …

číst více