Květa Gebauerová

Ústní pohovor: co s sebou

Přijímací zkoušky jsou pro maturanta druhou, i když co do rozsahu o něco menší, zkouškou dospělosti. Většina oborů vypisuje pouze písemné zkoušky. Není divu – tam, kde se počet zájemců zapisuje v čtyřmístných číslech, by se ústní pohovory dělaly jen velmi těžko. Pozn. Článek byl 10. 5. 2012 aktualizován (kav).

číst více

Speciál O OBORECH: Farmacie

Bílé lékařské pláště vždy vzbuzovaly důvěru a respekt. I když povolání lékárníka není tolik vážené jako práce lékaře, přesto je o tento obor velký zájem. Pro ty, kteří o studiu farmacie uvažují, je zde základní přehled, co lze od studia očekávat. Pozn. Článek byl aktualizován 23. 12. 2009 (-kav-)

číst více

Intenzivní kurzy – poslední možnost přípravy před přijímacím řízením

Se začátkem května se naplno rozjede kolotoč přijímacích zkoušek na vysoké školy. Někteří studenti se ještě na poslední chvíli rozhodují, zda podat či nepodat přihlášku na nové či méně známé obory, ale většinu z nich již zaměstnávají přijímačky samotné. A někteří začínají pochybovat o dostatečnosti svých znalostí. Pro ně je tu nabídka intenzivních přípravných kurzů. Jedná se o víkendové …

číst více

Letní praxe v médiích – mnoho zkušeností a prázdná kapsa

I když je ještě škola v plném proudu, není na škodu už teď zapřemýšlet, co s volným časem prázdnin. Většina studentů se bude snažit najít brigádu a zaplnit tak alespoň částečně onu nikdy se nezmenšující hlubokou díru v rozpočtu. Proč ale nespojit příjemné s užitečným? Co si takhle zajistit na léto praxi? Přinášíme rady, jak získat přes léto praxi v médiích a co od ní můžete očekávat.

číst více

Speciál O OBORECH: Speciální pedagogika

Učitelství a pedagogika jsou relativně běžné studijní obory, které si volí čeští studenti. Ale existují i lidé, kteří potřebují speciální zacházení a zvláštní péči při jejich vzdělávání. Pro tyto lidi pak existují speciální pedagogové. Zde je přehled, kde a jak mohou obor Speciální pedagogika vystudovat. Pozn. Článek byl aktualizován 28. 12. 2009 (-kav-)

číst více

Veletrh Schola nova již popatnácté

Patnáctý ročník veletrhu Schola nova odstartuje 1. dubna 2008 ve Veletržním paláci v Praze. Specializovaný mezinárodní veletrh se zde bude konat do 3. dubna. Veletrh Schola nova je v současnosti jediný veletrh, na kterém jsou prezentovány nejnovější učební pomůcky, moderní vybavení, audiovizuální technika spolu se vzdělávacími programy, nabídkou jazykového vzdělávání nejen v České republice, ale i v zahraničí, pro studenty všech věkových kategorií. …

číst více

Speciál O OBORECH: Mnoho podob chemie

Najít Chemii jako samostatný obor je v nabídce českých vysokých škol téměř nemožné. Vzhledem k rozsáhlosti této vědy si uchazeč musí zvolit, na jakou problematiku se bude zaměřovat. Zde je přehled oborů, které jsou otevírány v rámci studijních programů Chemie. Pozn. Článek byl aktualizován 28. 12. 2009 (-kav-)

číst více

Speciál O OBORECH: Obecná fyzika

V předchozích dílech našeho seriálu o oborech jsme vám představili méně známé varianty fyziky. Většina studentů však pro bakalářské studium volí raději klasickou fyziku. Zde je tedy stručný přehled, kde a jak se fyzika učí. Pozn. Článek byl aktualizován 23. 12. 2009 (-kav-)

číst více

Na rozpaky není kdy, hudba plyne v čase, myslí si mladý sbormistr

Sbormistrovství je jedním z oborů, o jejichž existenci ví zřejmě každý, ale jen málokdo by jej skutečně hledal ve studijních programech vysokých škol. Co musí znát budoucí sbormistr a jaké nástrahy jeho povolání skrývá, prozradil v rozhovoru Kamil Trávníček. Mladý muž, který v Krnově založil světově úspěšný dívčí pěvecký sbor Ars voce.

číst více

Jak sepsat seznam přečtené literatury?

Neopomenutelnou součástí maturitní zkoušky je i seznam přečtené literatury. I když se jedná o nejjednodušší část příprav na maturitu, není radno ji podcenit. I zde platí určitá pravidla, která je třeba dodržet.

číst více