Věda

V Ostravě staví nové vědecko-výzkumné centrum

Ostravská univerzita zahájila stavbu nového výzkumného centra. Stavba Life Environment Research Center Ostrava (LERCO) vyjde na téměř 700 milionů korun a bude stát v areálu lékařské fakulty univerzity. Po dokončení se stane domovem devíti výzkumných týmů zabývajících se behaviorálním zdravím, biomedicínou a přírodními vědami. Hotové má být centrum za rok. „Budova je součástí strategického projektu, který …

číst více

Mladým vědkyním s dětmi pomáhají granty i technologie

Zapojení otce, technologie a grant. To jsou podle dvou mladých vědkyň, které oslovil server CzechCrunch, tři klíčové „ingredience“ pro zvládání kariéry a rodiny. V jejich případě šlo konkrétně o grant Martiny Roeselové, který každý rok uděluje Nadační fond IOCB Tech. Podporuje mladé vědkyně a vědce působící v přírodních vědách, kteří chtějí spojit vědecký výzkum a péči o …

číst více

Nejdivnější fakta o lidském mozku

Jeden z nejdůležitějších orgánů lidského těla pořád zahaluje spousta tajemství. V posledních 20 letech se ale vědcům podařilo některé z nich odhalit. Přinášíme vám 13 faktů o lidském mozku, které vám nejspíš … zavaří mozek. Po 90 minutách intenzivního pocení se váš mozek scvrkne tolik jako za celý jeden rok. Důvodem je to, že tento orgán ze 73 …

číst více

Založte si vlastní laboratoř! UK pořádá 7. ročník soutěže Primus

Začátkem března odstartoval sedmý ročník soutěže Primus, v rámci které si studenti mohou založit novou vědeckou skupinu nebo laboratoř na Univerzitě Karlově. Cílem soutěže je podpořit vědecké pracovníky, zvýšit jejich mobilitu a dynamiku vědecké práce. Tým musí vést hlavní řešitel, který má ukončené doktorské studium. Ostatními členy týmu mohou být akademičtí, odborní, techničtí, vědečtí a výzkumní …

číst více

Akademie věd hledá mladé výzkumníky! Přihlaste se na stáž

Plánujete v budoucnu prorazit ve světě vědy? Akademie věd opět vypsala stáže „Otevřená věda“ pro studenty středních škol. Studenti si budou moci volit z více než 120 stáží ve 35 ústavech akademie. Úspěšní uchazeči si pak od ledna vyzkouší práci v nejrůznější oborech vědy jako je archeologie, astronomie, biofyzika, botanika, dějiny umění, filozofie, historie či jazykověda. „Sám …

číst více

Mrazivé umění i věda. Navštivte Arktický festival!

7. až 9. září proběhne v Praze a v Ústí nad Labem hlavní část již třetího ročníku Arktického festivalu. Festival s přídomkem Dny arktické a české kultury a vědy si i letos klade za cíl představit širší i odborné veřejnosti práci českých i severských vědců v oblasti arktických zkoumání a zároveň chce prohloubit kontakty mezi českými arktickými umělci. Na …

číst více

Nebojte se neúspěchu, říká organizátor nového kurzu zaměřeného na selhání

Univerzita v Hradci Králové jako první v Česku přišla s vysokoškolským předmětem zabývajícím se lidskými chybami a neúspěchem. „Věda o selhání“ bude vedena formou tříměsíčního kurzu v zimním semestru 2021/2022 na Fakultě informatiky a managmentu UHK. Kurz slibuje absolventům vyšší odolnost vůči neúspěchu a naučí je, jak si lépe si poradit s nepřízní osudu a snáze uspět v dnešním zrychleném světě. …

číst více

Ženy, které ovlivnily vývoj vědy, představí Univerzita Karlova

Právě probíhající výstava Ženy ve vědě má za cíl připomenout osudy žen, které se v minulosti svou prací zasloužily o rozvoj Univerzity Karlovy. Výstava představí ženy působící v humanitních i dalších oborech vyučovaných na škole. Výstava v budově pražského Karolina je prvním krokem v rámci celoročního projektu univerzity, který začal v lednu 2020 a nazývá se Ženy ve vědě. Rektor …

číst více

Science slam MUNI: Vědci se představí jako showmani na pódiu

Masarykova univerzita letos pořádá už jedenáctý ročník akce s názvem Science slam. Při ní již tradičně dostanou začínající i zkušení vědci příležitost představit svou práci širokému publiku. Slam má formu krátkých, zábavně pojatých vystoupení, během nichž vědci představí svou aktuální práci. Publikum následně hlasuje pro ten nejlepší projekt. Diváky i soutěžící tento rok čeká změna …

číst více

Středoškoláci si na letní škole vyzkouší hackovat počítač nebo učit stroje

V srpnu se německé město Ostritz otevře středoškolákům z Česka, Saska a Polska. Čeští studenti si se svými zahraničními kolegy v rámci Evropské školy talentů, pořádané Fraunhoferovou společností, budou moci vyzkoušet třeba počítačové hackování nebo optické experimenty. Bavorský rodák Joseph von Fraunhofer byl už od mládí špičkou v oboru optiky. Za svůj krátký život sestavil řadu revolučních přístrojů, například speciální …

číst více