Učení

Mobilní aplikace, které vám pomůžou se školou

Mnoho z nás nedá svůj smartphone skoro z ruky a je on-line 24 hodin denně. Na telefonu hrajeme hry, surfujeme po sociálních sítích a hledáme v mapách. Existují ale i aplikace, které nám pomůžou při studiu.

číst více

Jak se efektivně učit: deset dobrých a špatných způsobů

Vědci z univerzity v Kentu zkoumali, jak efektivní jsou jednotlivé studijní strategie. Ukázalo se, že ty nejpoužívanější způsoby jsou také ty nejméně účinné.

Kam se jít učit v Brně

Brno je plné různých zákoutí ideálních pro studium. Ať už v pauze mezi jednotlivými předměty, nebo když zjistíte, že doma se na učení prostě nemůžete soustředit.

číst více

Tipy pro rychlejší učení a koncentraci

Nutnost naučit se velký objem znalostí v krátkém čase jednou za čas potká každého z nás. Někdo si pomáhá škrtáním položek na seznamech, jiný zase doplňky stravy. Pojďme se podívat na přehled tipů, jak svou koncentraci zlepšit. (pozn.: článek byl 23. 3. 2014 aktualizován (lč))

Jak zvládnout efektivní učení

Jen šťastlivci mohou tvrdit, že učení je pro ně zábava. Ti ostatní ho většinou berou jako nutné zlo a hledají kličky a metody, jak si čas strávený nad knihami a zápisky co nejvíce zkrátit, ale zároveň se toho naučit co nejvíc. Dokonalý návod, jak na to, neexistuje; existují ale aspoň rady, jak se efektivnímu učení co nejvíc přiblížit.

Vyšší věk studiu nebrání

Fungující paměť je zásadním předpokladem kvalitního života každého z nás, ale ať chceme nebo ne, s rostoucím věkem je na ni čím dál menší spolehnutí. Za normálních okolností možná tento všeobecně známý jev ani nevnímáme. Poněkud více znát je to ale tehdy, kdy se musíme snažit vyrovnat svým výrazně mladším studijním kolegům a hlavně – požadavkům studia. Jak to tedy s tou pamětí s rostoucím věkem vlastně je?

číst více

Zatočte s nervozitou před zkouškami

Projevy stresu a nervozity jsou velmi individuální, přesto existuje několik základních rad, které by mohly pomoci každému. Zvlášť teď před maturitou a zkouškami není na škodu si je zopakovat.Pozn. Pozn. Článek byl 16. 5. 2013 aktualizován. (kav)

číst více

Pět tipů pro rychlejší učení

Ať už se učíte na přijímací zkoušky nebo na maturitu, jistě byste ocenili umět se naučit co nejvíce za co nejkratší čas co nejvíce znalostí. Jednoduše – být co nejvíce efektivní. Pojďme se podívat, co nám k tomu poradí psychologové. Pozn. Článek byl 1. 2. 2013 aktualizován. (kav)

Češtinářka Ilona Kirchnerová: Jak přežít maturitní rok

Maturitní rok je velkým strašákem na konci studia. Dohromady se studentům nahrne opakování maturitních otázek, přijímací zkoušky, k tomu strach z nových maturit, které jsou stále ve fázi vývoje. Jak se k tomu všemu postavit? Několik rad nabízí Ilona Kirchnerová. Pozn. Článek byl 11. 10. 2013 aktualizován (kav).

číst více

Ostřílení studenti radí: jak na učení na poslední chvíli?

Že je nejlepší si vše průběžně opakovat a dělat si dobré poznámky, ví každý. Všichni ale také ví, že to tak prostě někdy nevyjde – jak se potom s učením na poslední chvíli se ctí utkat? Oslovení studenti se s námi podělili o opravdu pozoruhodné techniky. (pozn.: článek byl 23. 3. 2014 aktualizován (lč))