Sociální pojištění

Co když neudělám maturitu?

Přípravy na zkoušku dospělosti vrcholí, mnozí z vás už si jistě i vybrali vysokou školu, na kterou v únoru pošlou přihlášku. Avšak i ta nejpoctivější příprava může někdy zklamat a maturita na první pokus nemusí vyjít. Co v takovém případě dělat? Pozn. článek byl aktualizován 27. 4. 2016 (kav).

číst více

Pro a proti kombinovaného studia

Kombinované studium obestírají nejrůznější otázky a mýty. Následující článek vám vše pokusí srozumiteně vysvětlit a zodpovědět. Pozn. článek byl 12. 1. 2016 aktualizován. (kav)

číst více

Úřadu práce se bát nemusíte

Výlet na úřad práce možná nepatří ke zvlášť oblíbeným volnočasovým aktivitám, ale je dobré vědět, že ačkoli není povinný, je v mnoha ohledech prospěšný. V následujícím článku vám poradíme, jak postupovat, když jste právě absolvovali školu – ať už střední či vysokou – a nebo ji třeba nedokončili a zatím marně hledáte uplatnění na trhu práce. (pozn.: článek byl 29. 5. 2014 aktualizován (lč))

číst více

Novela zákoníku práce se dotýká i pracovních dohod

Dohoda o provedení práce nově s platbou pojistného Jednou z nejčastěji uzavíraných smluv mezi pracovníky z řad studentů bývá dohoda o provedení práce. Tato smlouva je velmi výhodná zvláště tehdy, jedná-li se o krátkodobou brigádu či průběžný přivýdělek během studia. Za její hlavní přednost bylo dosud možné považovat hlavně to, že se z ní nestrhávalo zdravotní, sociální ani nemocenské pojištění, a to …

číst více

Daně a studenti

Blíží se doba prázdnin, kterou mnoho studentů kromě zábavy využívá také k sezónním přivýdělkům. Na ty totiž většinou během roku nezbývá čas. Jak je to ale s daněmi u studentských výplat a co udělat pro to, abyste se odvodem daní nepřipravili o víc než musíte?

číst více

Pracující studenti – kdy je nutné platit pojistné?

Přivyděláváte si během studia a nevíte, jaká jsou vaše práva a povinnosti vyplývající ze zákona? V úvodní části našeho seriálu na toto téma se podíváme na to, jak je to se sociálním a zdravotním pojištěním.

číst více

Studium po šestadvacítce už není zadarmo

Také máte ve svém okolí nějakého „věčného studenta“? Takoví lidé studují buď prostě proto, že je studium baví a rádi si rozšiřují obzory, nebo se jim naopak nedaří najít takovou školu, která by dokázala naplnit jejich očekávání. Studium si však lze prodloužit i jeho přerušením, výjezdem do zahraničí nebo nástupem do doktorského cyklu. Ale ať je to jak je to, je nutné počítat s tím, že se 26. svíčkou na dortu se cesta k titulu začíná trochu prodražovat…

číst více

Slovenští studenti v ČR: jak se u nás neztratit?

Díky rostoucí nabídce nejrůznějších studijních programů v zahraničí, ale i díky otevřenějším možnostem pohybu osob v rámci EU, se v posledních letech výrazně proměňuje i národnostní skladba studentů na našich školách. Velké procento z nich tvoří Slováci, jimž – a hlavně náležitostem spojeným s jejich studiem u nás – je věnován i následující článek.

číst více