školné

Studentské půjčky: když už kapesné nestačí

Studium na vysoké škole není náročné jen po stránce psychické (ach, ty zkoušky!) a fyzické (ach, ty probdělé noci!), ale také po stránce finanční. Pokud studujete státní školu, školné se Vás (zatím) netýká. Ale i skripta, učebnice, kolej a ubytování, strava, doprava, zábava a sport něco stojí. A přiznejme si, že ne málo.

POROVNÁNÍ OBORŮ: Mezinárodní vztahy na soukromých školách

Mezinárodní vztahy patří mezi nejatraktivnější obory. Lákají vás jazyky a politika? Vidíte svou kariéru v diplomacii? Podívejte se, jaká je nabídka oborů na našich soukromých vysokých školách.

číst více

Slovenské VŠ vychází studentům v mnohém vstříc

Studujete na vysoké škole a patříte k těm, kteří musí platit školné? Nevěšte hlavu, možná vám půjčí univerzitní nadace. Nevíte si rady s centralizovanou elektronickou přihláškou? Utěšit svou duši můžete v univerzitním pastoračním centru. Přečtěte si, čím se kromě jazyka výuky liší slovenské vysoké školství od studia v Česku.

číst více

Největší vliv při výběru VŠ mají rodiče, ukazuje anketa

Více než 40 % dotázaných studentů přiznalo, že největší vliv při výběru vysoké školy na ně mají rodiče, zatímco 36 % studentů se rozhoduje podle sebe a 17 % podle kamarádů. Vyplynulo to z výsledků ankety, kterou na veletrhu Gaudeamus provedla Vysoká škola obchodní v Praze, o.p.s. Dotázaní také jako nejperspektiv­nější směry označili ekonomické a technické obory (celkem 65 % všech odpovědí), …

číst více

Veřejná, státní nebo soukromá?

S tím, jak se stále častěji a hlasitěji hovoří o možném zavedení školného na veřejných a státních školách, začínají se mezi studenty stále více ozývat debaty o tom, zda už pak nebude takový rozdíl mezi tím, zda si podat přihlášku na soukromou, nebo státní či veřejnou školu. Jenže o výběru vysoké školy by rozhodně neměla rozhodovat jen finanční stránka studia… Pozn. Článek byl 14. 12. 2012 aktualizován. (kav)

Jak se studuje v Birminghamu

Mít titul z britské univerzity, to je něco, co by se do životopisu hodilo každému. Ne všichni ale mají odvahu se do studia v Británii skutečně pustit. Je totiž pravda, že to nemusí být levná záležitost. O tom, jak je to s výší a s placením školného, ale taky o kolejích a o mladých Angličanech vypráví Pavel Bartejs, který studuje druhým rokem na University of Birmingham obor mezinárodní obchod s japonštinou.

číst více

Studium ve Velké Británii? A proč ne?

Pro někoho ztělesňují vysoké školství v Británii jen věhlasné univerzity Cambridge a Oxford, jiný považuje studium v této ostrovní zemi za takřka nereálné a cizím studenům nepřístupné. Ale pak je tu ještě jedna skupina studentů – ti se nenechali odradit a nyní si ze svého studia ve Velké Británii odnášejí nejen bohaté zkušenosti a zážitky, ale i zajímavou položku do svého životopisu… (Pozn.: Článek byl aktualizován 9. 11. 2013. (lč))

Nové vládní studentské půjčky

Vysokoškolští studenti si budou nově moci od státu půjčit až 54 tisíc korun ročně. Kromě toho bude zaveden také systém studentských grantů či spoření, které by měly alespoň částečně pomoci zejména těm studentům, kterým nepostačují finance z vlastních zdrojů či rodinných půjček. Na svém zasedání to na konci května schválila vláda. Systém by měl začít platit zřejmě od roku 2012, do té doby se bude ještě konkretizovat.

číst více

Přípravné kurzy: co od nich čekat?

Chystáte se na vysokou? Dělali jste přijímačky, ale zůstali jste pod čarou? Pak možná právě vy uvažujete o absolvování některého z nabídky přípravných kurzů, které organizují buď specializované agentury, nebo přímo samy vysoké školy. Co všechno však můžete od takového kurzu očekávat?

číst více

Rozhovor s rektorem VUT nejen o školném

„Souhlasím se školným, které nebude diskriminační pro sociálně slabší studenty. Kdyby však politici věnovali tolik pozornosti problematice financování univerzit a kvalitě univerzit tak, jako dnes se věnují problematice školného, myslím, že by to bylo daleko užitečnější,“ uvedl v rozhovoru pro Finance.cz Karel Rais, rektor VUT v Brně.