Rozhovor

Češtinářka Ilona Kirchnerová: Jak přežít maturitní rok

Maturitní rok je velkým strašákem na konci studia. Dohromady se studentům nahrne opakování maturitních otázek, přijímací zkoušky, k tomu strach z nových maturit, které jsou stále ve fázi vývoje. Jak se k tomu všemu postavit? Několik rad nabízí Ilona Kirchnerová. Pozn. Článek byl 11. 10. 2013 aktualizován (kav).

Jana Bublová: Dvě děti a magisterský titul

Dvě děti, práce a vysoká škola? Podle Jany Bublové se to zvládnout dá. S bakalářským titulem otěhotněla a magisterský si rozhodla dodělat až při mateřské dovolené. V rozhovoru popisuje, jaké jsou její zkušenosti s kombinovaným studiem.

číst více

Studentka a zdravotní sestra v jednom: Těším se na pořádnou dovolenou

Jak náročné je zkombinovat práci a studium? Má vůbec člověk čas na osobní život? A co je na kombinovaném studiu, když už vám bylo 30 let, nejtěžší? O těchto a dalších tématech jsme si povídali se slovenskou zdravotní sestřičkou Martinou Hudecovou (37), která od roku 2007 studuje Slovenskou zdravotnickou univerzitu v Bratislavě. Vloni v létě zde úspěšně získala titul bakalářka, v současné době pokračuje v magisterském studiu na stejné škole.

Doktorand VUT Jakub Altšmíd: Nebojte se chemie

Jakub získal inženýrský titul na Vysoké škole chemicko-technologické a pokračuje postgraduálním studiem na Vysokém učení technickém v Brně.

Slovenská studentka VŠE: Spolužáci mi pomáhají s češtinou

Katarína Chovanová (20 let) studuje druhým rokem Arts Management na VŠE v Praze. Přihlášku si dávala ze Slovenska pouze do Prahy a do Anglie, protože jinde se tento obor studovat moc nedá. A ačkoli se dostala na obě školy, studuje nakonec v našem hlavním městě. O seminárkách v češtině, o česko-slovenských vztazích a o dalších Katčiných zkušenostech si můžete přečíst v následujícím rozhovoru.

číst více

Student podnikatelem: Chce to optimismus a efektivitu v práci

Radim Rezek dokazuje, že již v prvním semestru studia na vysoké škole je možné začít podnikat a rozjet vlastní odvážný projekt. V rozhovoru radí studentům uvažujícím o podnikatelské kariéře, na jaké komplikace je třeba se připravit a jak skloubit podnikání s docházkou na semináře a s učením na zkoušky.

číst více

Na co si dát pozor u maturity radí češtinář Jan Křeček

Státní maturita je velký strašák všech studentů. Jak v boji s ní neprohrát a jak uspět především u českého jazyka radí učitel Jan Křeček.

Na brigádu do USA: Tři měsíce plavčíkem v Texasu

Láká vás vyrazit do světa, procvičit si jazyk, trochu cestovat a ještě si přivydělat? Zuzana Švajgrová se rozhodla takovou zkušenost získat. „Pracovat do zahraničí bych jela rozhodně znovu a všem to doporučuji,“ říká o své tříměsíční kariéře plavčíka v Houstonu.

Petra Detersová: Studovala jsem v Česku i na Slovensku

Petra Detersová už má jeden bakalářský diplom ze slovenské univerzity. Zároveň je teď ve třetím ročníku na Masarykově univerzitě. Jak srovnává studium na Slovensku a v České republice a jaké pro ni bylo zvyknout si na české prostředí?

číst více

Rozhovor: jak skloubit práci, školu a domácnost?

Vysokou školou možnosti dalšího studia po maturitě zdaleka nekončí. Pokud se pro svou profesi potřebujete naučit něco nového, nechcete se kvůli škole vzdát zaměstnání nebo vás nepřijali na vaši vysněnou univerzitu, vždy se můžete zapojit do tzv. celoživotního vzdělávání. U některých profesí je to dokonce vaší povinností. Své o tom ví Jana Dlouhá, která pracuje jako pečovatelka a vzdělání si musí neustále doplňovat.