Filmová fakulta Akademie múzických umění v Praze

Chcete na pražskou AMU? Už chystejte přihlášku

Všichni, kdo uvažují o studiu na některé z fakult Akademie múzických umění (AMU) v Praze by již nyní měli začít důkladně zkoumat podmínky pro přijímací řízení a samotné studium na této škole. Přihlášky na některé její obory se totiž podávají již na podzim! Konkrétní termíny posledních dnů, kdy bude možné se přihlásit, jsou následující: DAMU katedra činoherního divadla …

Apolena Rychlíková: Studenti mají obrovskou sílu

Studovat můžeme jenom kvůli diplomu a zajištění lepší pozice při hledání práce. A nebo můžeme využít možností, které nám vysoká škola nabízí, jako je třeba organizování se v různých spolcích a zapojení do veřejného života. Druhou cestu zvolila Apolena Rychlíková (24), studentka dokumentaristiky na FAMU. V loňském roce se zapojila do studentských protestů v rámci skupiny Za svobodné vysoké školy, letos točí dokument o politicích. Co ji k tomu vede a jak se jí daří kombinovat studium, práci a péči o miminko, se dočtete v našem rozhovoru.

Pět otázek pro… Petru Soukupovou

Petra Soukupová je známá hlavně jako držitelka ceny Magnesia Litera za svou knihu Zmizet. První prozaické dílo, K moři, napsala už za studií, svou zatím poslední knihu, Marta v roce vetřelce, v roce 2011. Mimo jiné se podílela i na scénářích k sitcomu Comeback nebo k nekonečnému seriálu Ulice. Její knihy se překládají do několika jazyků. Vysokých škol zkusila hned několik, nakonec si ji však získala FAMU, kde vystudovala scenáristiku a dramaturgii. A vysokoškolská léta považuje za svá nejlepší.

číst více

I studenti dokáží “oživit své město”… Už tento týden!

Ulice Prahy 6 tento týden ovládne zcela nový festival, který vychází z iniciativy mladých lidí, zejména studentů. Ti se rozhodli nesedět doma, něco ve svém okolí změnit a „oživit“ své město. Festival Živé město začíná na několika místech Prahy 6 už v úterý 27. září.

Kameraman Ondřej Belica o studiu na FAMU a práci kameramana

Ondřej Belica má za sebou na svůj věk pestrou kariéru – podílel se např. na seriálech Comeback a Přešlapy nebo na dokumentu René. V následujícím rozhovoru vypráví o své práci i současném studiu na FAMU.

číst více

POROVNÁNÍ OBORŮ: Management kultury (bakalářské obory)

Kým je kulturní manažer? Jak může být vzdělán a vzděláván? Jsou důležitější nápadité marketingové schopnosti nebo osobní vztah k umění? Na tyto otázky se různými způsoby snaží odpovědět pražská Akademie múzických umění, brněnská Janáčkova akademie múzických umění a pražská Vysoká škola ekonomická, které nabízejí bakalářský studijní obor věnující se kulturnímu managementu. Neboť v dnešní době není důležitá jen kvalita uměleckého díla, ale především um jej dobře „prodat“.

Pět otázek pro… Ivana Pinkavu

Ivan Pinkava (nar. 1961) patří dnes k nevýraznějším postavám české fotografické scény. Jeho záliba ve fotografii ho v 80. letech přivedla až na pražskou FAMU, kde úspěšně absolvoval obor Umělecká fotografie. O svých studijních létech říká: „Byla to skvělá zkušenost ve velmi neskvělé době“.