Magazín

Přijdou absolventi o podporu?

Parlament by se měl dnes kromě jiného zabývat i novelou zákona o zaměstnanosti, podle které by absolventi vysokých a středních škol neměli mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, jestliže za předchozí tři roky nevykážou minimálně dvanáct odpracovaných měsíců.

číst více

Vysoké školy přijdou o 150 milionů

Poslanec Michal Kraus prosadil omezení rozpočtu vysokých škol na příští rok o 150 milionů korun. Podle Lidových novin nejde ani tolik o částku, kterou vysoké školy ztratily (není v resortu rozhodující), ale o psychologic­ký efekt.

číst více

Češi nemají rovný přístup ke vzdělání

Publikace Institutu pro sociální a ekonomické analýzy (ISEA) uvádí, že vzdělávací systém v České republice je selektivní a neúměrně zvýhodňuje některé skupiny dětí. Projevuje se to hlavně v přístupu k vysokoškolskému vzdělání.

číst více

Salón “Studia ve Francii 2003″

Máte-li zájem při svých studiích využít možnosti studia na některé francouzské vysoké škole a nevíte si rady, pak máte jedinečnou šanci získat všechny potřebné informace a kontakty. Francouzské velvyslanectví v České republice ve spolupráci s asociací Bilingua (Asociace absolventů českých gymnázií s francouzskou sekcí), pořádá každoroční salón " Studia ve Francii ".

číst více

Méně peněz? Více zahraničních studentů!

Právě takto, přijímáním více zahraničních studentů – platících studentů, zamýšlí akademická obec uskutečnit „odvetu“ vůči plánovanému snížení peněz pro vysoké školy.

číst více

Vysoké školy budou mít peněz zřejmě ještě méně, než předpokládaly

Poslanec vládní ČSSD a místopředseda rozpočtového výboru Michal Kraus přišel ve středu s návrhem sebrat ministerstvu školství 430 milionů z připraveného rozpočtu. Vysoké školy se obávají, že tato sume bude sebraná právě z jejich části rozpočtu, jelikož Karus chce peníze věnovat na jiné účely: zhruba 80 miliónů na Akademii věd ČR a asi 350 miliónů na konkrétní výdaje v základním školství.

číst více

Západočeská univerzita otevře část studia ve Strakonicích

Západočeská univerzita v Plzni od příštího školního roku vyjde vstříc studentům z oblasti Prácheňska a jižních Čech. Část vyučování strojní fakulty se přesune do Strakonic, kde budou přednášky probíhat v prostorách tamější Střední odborné školy a Střední průmyslové školy.

číst více

Rakouská mládež odstartovala kampaň za ženská práva

V úterý 18. listopadu odstartovalo Sdružení socialistické mládeže Rakouska (Sozialistische Jugend Österreichs – SJÖ) novou kampaň na podporu rozvoje „ženské politiky“ pod názvem Proto jsme feministky! (Deshalb sind wir FeministInnen!).

číst více

Oslava 17. listopadu spojena s protestem proti komunistům

Výročí 17. listopadu má pro Českou republiku o něco naléhavější význam než pro zbytek světa, kde se toto datum slaví jako Mezinárodní den studentstva. Uctění státního svátku bylo letos – stejně jako v roce 1989 – spojeno mj. s demonstracemi proti komunistické moci v naší zemi.

číst více

Za studium v Rakousku se bude platit

Zlaté časy pro české studenty v Rakousku pomalu končí. Od letního semestru 2004 budou totiž muset za studium platit stejně jako jejich rakouští spolužáci.

číst více