Zahraniční stáž? Do pěti let žádný problém!

12. 9. 2005 | Studium v zahraničí

Plánujete strávit semestr na univerzitě v zahraničí? Do pěti let by vám k tomu měly stačit pouze zájem o studium a předpoklady pro jeho úspěšné zvládnutí. Vyplývá to ze slov ministryně školství Petry Buzkové, která představila dlouhodobý projekt zaměřený na zkvalitnění úrovně českých vysokých škol.

Součástí strategie ministerstva školství je i zvýšení počtu zahraničních studentů, jichž by měl do pěti let být dvojnásobek oproti současnému stavu. Nyní na českých univerzitách studuje přes osmnáct tisíc vysokoškoláků ze zahraničí, v budoucnu by jich měl být dvojnásobek. Počítá se se zvýšením počtu studijních programů v cizím jazyce, které budou mít nadále možnost studovat jako čeští vysokoškoláci, tak jejich kolegové ze zahraničí. V návaznosti na tento plán budou zpřísněny požadavky na jazykovou vybavenost vyučujících.

Nadále hodlá ministerstvo podporovat postupné zvyšování počtu studentů přijatých ke studiu na VŠ. Ambiciózním záměrem je, aby do pěti let stačilo ke přijetí do bakalářského cyklu prokázat schopnosti ke studiu. V následujícím magisterském programu bude mít možnost studovat podle odhadu ministerstva zhruba polovina úspěšných bakalářů. Zvýšit by se měla i úspěšnost posluchačů. Zatímco nyní uspějí přibližně dvě třetiny z nich, do budoucna se počítá s osmdesáti procenty.

Oproti zemím EU nadále zaostáváme v počtu vysokoškolsky vzdělaných osob. Zatímco v zemích Evropské unie je jejich podíl mezi obyvatelstvem asi 35 procent, u nás činí pouhých dvanáct. K urychlení snižování této disproporce by měl ministerstvu školství dopomoci další nárůst počtu bakalářských studijních programů a především zvýšení výdajů ze státního rozpočtu určených na reformu veřejných vysokých škol. Pro příští rok by měl rozpočet ministerstva školství činit přibližně 103 miliardy korun.