Vysokoškolské koleje - podrobné informace pro nováčky

11. 8. 2007 | Přijímací řízení

Následující řádky jsou určeny především těm, kteří ještě neměli tu nádhernou možnost pobývat na vysokoškolských kolejích. Dozvíte se, co vás na nich čeká, co smíte, co nesmíte, apod.

Ať Vám tyto informace poslouží k vytvoření představy o životě studentů v cizím městě, odtržených od života, nechaných napospas všem těm věcem, které byly při soužití s rodiči přísně zakázány. Přeji hodně zdaru! Koleje • Vysokoškolské „koleje“ slouží k ubytování studentů vysokých škol. • Každá univerzita má své koleje; v horším případě si nějaké pronajímá od jiných univerzit. • Kolejné, které platíte, je pouze část nákladu na vaše bydlení na koleji. Na vaše ubytování přispívá prostřednictvím univerzity stát. • Od vás, současných nebo budoucích ubytovaných studentů, se za tento příspěvek vyžaduje, aby na koleji bydleli skutečně jen ti, kterým byla kolej přidělena, a aby ubytovaní studenti udržovali svůj obytný prostor v pořádku, chovali se šetrně k zařízení koleje, atd., zkrátka – aby dodržovali Kolejní řád. • Na ubytování na koleji nemá student právní nárok. Kolejka • Je to průkaz ke vstupu na koleje. Používá se také jako protizáloha při půjčování některých věcí z vrátnice, jako například vysavače, dálkového ovládání televize apod. • Doporučuji ji nosit pořád s sebou. Sice ji po váš každý vrátný či vrátná nebude pokaždé vyžadovat, ale jistota je jistota. • Musí být opatřena vaší fotografií. • V případě ztráty vám vystaví ubytovací kancelář novou za mírný poplatek (cca 100 Kč) Klíč • Při nástupu na koleje „vyfasujete“ se spoustou dalších věcí také klíč od pokoje. • Na některých univerzitách je klíč od pokoje také klíčem od hlavního vchodu. • Pokud jej ztratíte, okamžitě nahlásit v ubytovací kanceláři, kde vám za mírný poplatek (zhruba 100 Kč) dají nový. • V případě, že si zabouchnete dveře, požádejte o pomoc domovnici nebo údržbáře. Prádlo • Jednou z věcí, které je nutné pravidelně vyměňovat, je ložní prádlo (pokud jste aspoň trochu čistotní). • Vyměňujete je jednou za 14 dní (záleží na univerzitě). • Pokud vám „pradlenka“ vydá poškozené prádlo, odneste jí ho zpět, aby mohlo být vyřazeno a nahrazeno novým. Je to způsobeno tím, že prádlo přichází z prádelny v balících, a tak se většinou nepozná, zda je roztrhané. • Pokud se vám prádlo rozsype během používání, jděte si jej vyměnit ihned. Pokud je zřejmé, že jste to neroztrhali sami, nebude po vás požadována úhrada. Deky a polštáře • Nic není věčné, a tak když zjistíte, že se deky nebo polštáře pářou nebo jiným způsobem ztrácejí kvalitu, ihned to ohlaste. Poruchy všeho druhu • Hlaste jakoukoliv poruchu (údržbářům, domovnici, …). • Pokud poruchu zjistíte v době, kdy není komu hlásit (večer nebo jindy mimo pracovní dobu), hlaste ji na vrátnici (vrátnému – ten ví vždycky všechno a všude byl aspoň dvakrát :o) ) • Nejčastější poruchy:

• poruchy elektřiny (světla, zásuvky)
  • vody (protékající WC, kapající kohoutky)
  • apod.

Škody • Škody, které způsobíte úmyslně nebo svou hrubou nedbalostí, vám budou účtovány v plné výši. • Občas chodí po pokojích kontroly (většinou na základě udání) a kontrolují stav kolejního zařízení. Pračky • Některé univerzity mají na kolejích tu vymoženost, která se nazývá prádelna. • Klíče od prádelny se většinou půjčují na vrátnici proti záloze (kolejka + pár korun zálohy). • Klíč si můžete většinou ponechat pouze pro krátkou dobu na vyprání prádla a pak neprodleně vrátit – nejste tady přece sám :o) Televize • Dnes již vlastní televize každá univerzita. Klíče (pokud je TV umístěna ve skříni) a dálkové ovládání se většinou půjčují na vrátnici za kolejku a někdy i za zálohu. • Na „lepších“ kolejích mají i programy á la HBO nebo Eurosport :o) Piana • Některé koleje se mohou pochlubit i pianem. • Klíče od „hudební“ místnosti si opět můžete půjčit na vrátnici proti kolejce. • Doba hraní je omezena většinou od 8:00 do 22:00 hodin. Sport • Pokud jste sportuchtiví a u kolejí je školní hřiště, můžete si vypůjčit na vrátnici (co ta všechno nemá :o) ) například volejbalovou síť, míče na volejbal a fotbal apod. • Někde jsou také místnosti pro stolní tenis, posilovna, … • A jako se vším, půjčení vás bude zase stát kolejku a někde i zálohu. Internet • Některé koleje mají v části nebo ve všech svých pokojích již zabudované přípojky na internet. • Jiné mají internet pouze v jedné nebo pár svých místnostech. Kolejné • Kolejné lze platit hotově nebo i bezhotovostně. • Informace vám podají při nastěhování. Pokud nevíte, vrátný to jistě bude vědět. Návštěvy studentů • Jakákoliv návštěva se zapisuje na vrátnici. • Některé univerzity požadují ponechání některého z Vašich dokladů na vrátnici (OP, kolejka, apod.) • Zapisuje se jméno hosta, jméno navštíveného, čas příchodu, číslo pokoje, apod. • Doba pobytu návštěvy je omezena (cca do 22.00)

Článek byl převzat z našeho partnerského serveru www.finance.cz. Jde pouze o orientační informace, pravidla se v jednotlivých zařízeních můžou lišit.