Univerzita Pardubice představí jubilejní publikaci k 60. výročí založení vysoké školy v Pardubicích

2. 6. 2011 | Tiskové zprávy

Milena Lenderová: Dějiny vysokého učení v Pardubicích. Univerzita v proměnách času. 1950 – 2010.

V úterý 31. května představí Fakulta filozofická Univerzity Pardubice jubilejní publikaci, která vychází k ukončení roku, v němž si Univerzita Pardubice připomínala 60. výročí založení vysokého školství v Pardubicích. Autorkou knihy, nesoucí název „Dějiny vysokého učení v Pardubicích. Univerzita v proměnách času. 1950 – 2010“, je známá historička prof. PhDr. Milena Lenderová, CSc. z Ústavu historických věd Fakulty filozofické Univerzity Pardubice, m. j. též děkanka Fakulty filozofické Univerzity Pardubice v letech 2001 – 2007.

Publikace poprvé a uceleně mapuje vznik a vývoj vysokého školství v Pardubicích v jeho šedesátileté historii, obsahuje množství dobových fotografií a příloh. Autorka při práci využila dostupné archivní materiály. Nekladla si za cíl hodnotit odborný vědecký přínos jednotlivých fakult a vědeckých škol, které na univerzitě, především na nejstarší Fakultě chemicko-technologické, vznikly a které ji proslavily, ale zachytit šest desetiletí vývoje vysoké školy v historickém kontextu.

Vysoká škola založená na základě vládního nařízení ze dne 27. června 1950 nevznikla v Pardubicích náhodou – Pardubice patřily jednoznačně mezi města s největší koncentrací chemického průmyslu. Významný, a to i pro studijní program budoucí vysoké školy, byl rovněž průmysl potravinářský a strojírenský. Cesta k univerzitě trvala přes čtyřicet let, za tu dobu prošla škola hlubokými změnami – z původní Vysoké školy chemické v Pardubicích se stala Univerzitou Pardubice se sedmi fakultami.

Historička prof. PhDr. Milena Lenderová, CSc. je autorkou deseti knižních publikací a více než stovky odborných studií uveřejněných v našich i zahraničních časopisech. V roce 1999 jí byla udělena cena Nakladatelství Mladá fronta za nejlepší populárně naučnou publikaci roku, v roce 2007 získala vyznamenání Francouzské republiky Ordre des Palmes Académiques.

Veřejnost zná Milenu Lenderovou zejména díky čtenářsky velice oblíbeným monografiím věnujícím se postavení žen v historii a dějinám každodennosti. Z nejznámějších titulů je možné uvést: „K hříchu i k modlitbě. Žena v minulém století“, „Zdenka Braunerová“, „Eva nejen v ráji. Žena v Čechách od středověku do 19. století“, „Tragický bál. Život a smrt Pavlíny ze Schwarzenbergu“, „Ženské deníky 19. století“ a další.

Kniha Mileny Lenderové připomínající historii vysoké školy bude spolu s dalšími vybranými publikacemi fakulty vydanými v poslední době představena v úterý 31. května v 16 hodin v Univerzitní knihovně (rohová učebna v přízemí) ve Studentské ulici 519 v Pardubicích – Polabinách. Všichni zájemci jsou na představení knihy srdečně zváni.

Ing. Valerie Wágnerová
kancléřka – mluvčí Univerzity Pardubice