Tři měsíce do přijímaček - pomóóóóc!

28. 3. 2006 | Přijímací řízení

Jarní prázdniny v čudu, z plesu zbyla už jen šerpa a jedno z nejstresovějších období na krku. Pravda, při takovéto vyhlídce se začíná zrychlovat tep i otrlejším jedincům. Ale nevěšte hlavu, za tři měsíce se toho dá stihnout překvapivě mnoho. Jak si tedy poradit s přípravou na přijímačky?

Pravidlo číslo jedna – nepanikařte! Zvládli to jiní, tak proč ne vy? Rozplánujte si látku, kterou si ke zkouškám chcete zopakovat. Nechte si nějakou rezervu a radši počítejte s tím, že po maturitě budete potřebovat alespoň týden na vyčištění hlavy. Pokud děláte testy ze všeobecného přehledu, sledujte pravidelně aktuální události. Že nemáte čas? Udělejte si ho! Nedá se nic dělat, jde se do finále a musíte jet na maximum.

Myslíte, že pro přijímačky nemůžete už nic udělat? Ověřte si to podle našeho seznamu:

• Máte kompletní informace o přijímacím řízení? Z jakých částí a kolika kol se zkouška skládá? Budou vás mučit i ústními?
  • Víte přesně, jak vypadá zkouškový test a z jakých částí se skládá?
  • Pokusili jste se sehnat vzorové testy? (Někdy jsou k dispozici na webu VŠ, jindy na studijním. Tu a tam je mají i středoškolští vyučující. Výborným zdrojem jsou loňští maturanti, kteří se hlásili na stejnou školu, jako vy.)
  • Pokud děláte Scio testy, přihlásili jste se na Národní srovnávací zkoušku? Je to výborný způsob, jak zvýšit svoje šance!
  • Přečetli jste doporučenou literaturu k přijímacímu řízení?
  • Absolvovali jste přípravný kurz? I teď se lze na poslední chvíli do nějakého přihlásit, popř. existují i intenzivní celodenní kurzy.
  • Pokud vámi zvolená fakulta bonifikuje jazykové certifikáty, nestihnete si nějaký udělat ještě před zkouškami? (Většinou se jazyky testují v květnu, řada přijímaček je v červnu.)
  • Víte už přesná data přijímaček? Nekryjí se vám? Pokud ano, zkuste si zažádat o změnu termínu. (Oficiálním žádostem se budeme věnovat podrobněji v některém z příštích článků.)

Hlavu vzhůru! Teď to sice bude mazec, ale můžete se těšit na vůbec nejdelší prázdniny, jaké kdy budete mít. A to vůbec nezní zle…