Třetí povinný předmět u maturity

11. 6. 2004 | Aktuality

Školský výbor Poslanecké sněmovny navrhuje, aby se na gymnáziích povinně maturovalo z matematiky. Na ostatních školách si však třetí předmět budou žáci moci vybrat sami, ve společné části nové maturity budou zkoušeni pouze z českého a cizího jazyka.

Ministryně školství Petra Buzková má k tomuto návrhu výhrady. Myslí si, že by gymnazisté měli mít možnost si třetí předmět zvolit sami. O maturitách se však bude ještě diskutovat, i když pozměňovací návrhy poslanců ke školskému zákonu již byly sněmovně doporučené ke schválení. Buzková je s jejich podobou spokojena. Stínový ministr školství Walter Bartoš však úpravy vidí pouze jako kosmetické.

Školský zákon by měl po schválení zavést rámcové vzdělávací programy nahrazující direktivní osnovy. Učitelé by děti měli učit v souvislostech a nepřehlcovat je daty, jak je tomu dnes. Školy budou moci vytvářet své vlastní programy, a tak se jimi profilovat. Učitelé by měli mít možnost děti známkovat, slovně hodnotit nebo kombinovat oba způsoby. Plánuje se rozdělení maturity na dvě části – státní a školní. Obsah, formu i kritéria společné stanoví stát, druhá část je záležitostí školy.

Buzková je přesvědčena, že zákon poslanci schválí. Mohl by pak platit od ledna příštího roku. Nové maturity by čekaly studenty, kteří na střední školu nastoupí příští rok v září.

Zdroj: www.ihned.cz