Tipy a rady k maturitě od osmi úspěšných maturantů

15. 10. 2013 | Rady maturantům

Čas běží a kolem studentů čím dál více obchází strašák maturitní zkoušky. Na co se připravit, jak to celé zvládnout a nezbláznit se při tom? Zeptali jsme se těch, kdo zkoušku úspěšně zvládli v minulém roce.

Kateřina Turbaková (studentka etnologie na Masarykově univerzitě):

„Určitě je dobré přečíst veškerou četbu, nejlépe začít ještě v tomto roce. Je škoda vylítnout na tak snadné věci. Komu se moc nedaří didaktické testy, je třeba je procvičovat, jsou k dispozici testy z předešlých let. U češtiny je důležité se naučit hlavně funkční styly a další náležitosti k uměleckému a neuměleckému textu. Hlavní je být v pohodě, všichni učitelé byli neskutečně milí a radili u potítka, tak je důležité nezmatkovat a soustředit se na to, co vám říkají. Pokud nevíte, klidně se u potítka i zeptejte. Mluvte o tom, co víte – pokud se zaseknete, není to dobrý. Klidně i přeskakujte. Komise u toho většinou stejně není, leda zástupce a třídní, ale ti většinou něco dělají na počítači – aspoň u nás to tak bylo. Při učení na maturitu je dobré střídat otázky z různých předmětů, naučit se třeba jednu otázku z angličtiny, potom z češtiny, pak zase z ekonomiky nebo zemáku. Pokud máte staršího sourozence nebo poprosíte rodiče, je dobré, aby Vás zkoušeli. Já to měla tak, že jsem se dopoledně naučila několik otázek a odpoledne jsem to mamce přeříkala, to mi vyhovovalo. Víc jsem si pamatovala, když jsem si o tom s někým povídala.“

Kateřina Zdráhalová (studuje obor Veřejná ekonomika a správa na Masarykově univerzitě):

„Asi nejdůležitější věc při maturitě je zůstat v klidu, zbytečně se nenervovat. Přece jenom, maturitu zvládlo již mnoho idiotů, tak proč by ji nemohl zvládnout ještě jeden další. Navíc je škoda takhle promrhat chvíli, kdy tolik vzdělaných lidí sedí, mlčí a čeká, co jim člověk řekne, to se málokdy v životě poštěstí… Každopádně, co se učení týče, doporučuji si ke každé otázce zrekapitulovat základy dlouho dopředu, a teprve potom se prokousávat do hlubších vrstev znalostí.“

Klára Modlíková (studuje latinu a český jazyk na Masarykově univerzitě):

„Určitě je potřeba si dobře vybrat maturitní předměty, nejlíp ty, které člověka baví. To už je polovina úspěchu. Pak při samotném učení pokud možno nememorovat pojmy, natož celé věty. Při zkoušení ti potom vypadne jedno slovo a jsi v háji. Já jsem si třeba všechno nahlas říkala vlastními slovy, jako bych to povídala kamarádovi nebo mámě. A ještě mě napadá, že je důležité o svaťáku se neflákat. Nemyslím tím, že by měl strávit týden zavřený doma s knížkou a stohem papírů, ale spíš se opravdu každý den naučit alespoň něco. I když to “naučené“ na poslední chvíli nikomu v hlavě dlouho neutkví.”

Valerie Schlicková (studuje obor Podniková ekonomika a management na Masarykově univerzitě):

„Je to lehký, neučte se to moc dopředu, pokud máte selskej rozum, dáte to i bez přípravy. Nebo jinak – učte se, bojte se, ale uvidíte, že to stejně zvládnete!“

Alice Lázničková (studuje obor Biochemie na Masarykově univerzitě):

„Asi bych poradila učit se poctivě celé čtyři roky, ale zase se moc nestresovat ve čtvrtém ročníku. Když se naučíte maturitní otázku v březnu, tak si v květnu stejně většinu nepamatujete, takže opakovat v průběhu roku, ale všeho s mírou.“

Anna Rejdová (studuje obor Politologie a mezinárodní vztahy/Žurnalistika na Univerzitě Karlově):

„Základem úspěchu u maturity je dle mého názoru průběžná příprava. Během roku navštěvuj semináře zaměřené právě na tvoje zkouškové předměty, sháněj poznámky, v lepším případě si je piš. Dobře se seznam s formou státní maturity. Kdekdo spoléhá na svaťák, ale přečíst dvacet knih během sedmi dní asi nebude hračka. Během tohoto týdne se soustřeď spíše na celkové shrnutí znalostí a následné opakování. V závěru bude určitě hrát roli nervozita – neboj, všichni na tom jsou nebo byli stejně. K nezbytným znalostem proto přidej trochu klidu a zdravého sebevědomí a maturitu máš v kapse.“

Huy Ha Ngoc (studuje obor Podniková ekonomika a management na Vysoké škole ekonomické):

„Z mé zkušenosti není ani zas tak důležité, kdy se začne člověk učit. Maturita se dá naučit plus mínus i přes víkend, ale myslím si, že je důležitý mít dobré materiály – pořádně připravené, nemít v nich chyby, aby byly srozumitelné a podobně. No, a rozhodně je třeba mít pořádnou zásobu energy drinků, podpůrných prášků a drobných sladkostí…“

Tereza Tichá (studuje obor Aplikovaná informatika na Masarykově univerzitě):

“Myslím, že především je třeba začít včas. Pokus si začnou maturanti dělat poznámky už v září, překvapivě zjistí, že budou mít minimálně o půl času víc než lidi, kteří to budou dělat poslední týden. Navíc to bude příjemnější a rychlejší učení, když už budou číst něco, co dřív psali. To je aspoň moje zkušenost. Což mi připomíná, že nejlepší bylo procházet si pravidelně třeba měsíc zápisky do jednoho předmětu, v mém případě čtenářské deníky. Už jsem se to potom ani poslední dva měsíce před maturitou nemusela učit.

Zdroj fotografie: Stock.Xchng

Další články k tématu