Tak trochu jiná maturita

6. 7. 2004 | Aktuality

Poslanci schválili nový školský zákon, který v sobě zahrnuje i proměnu maturity. Ta bude mít dvě části a na gymnáziích přibude k povinným maturitním předmětům matematika.

Zákon sice ještě zbývá schválit Senátem a musí jej podepsat prezident, ministryně školství Buzková se o něj však už neobává. Podle ní zákon školám pomáhá a dá jim prostor pro větší seberealizaci, zákonem se na školách totiž ruší i direktivní osnovy.

Velkou proměnou prochází také maturita. Do budoucna bude mít dvě části – státní a školní (ta bude čistě v kompetenci jednotlivých škol). Proti vůli Buzkové poslanci prosadili přidat k povinným maturitním předmětům – českému a cizímu jazyku – na gymnáziích i matematiku.

To se nelíbí nejen Buzkové, ale i lidem například z humanitně zaměřených gymnázií, jejichž studenti prý budou v nevýhodě. Je ale pravdou, že matematika patří k základům vzdělání a podle stínového ministra školství Bartoše by u maturity být měla.

Nová maturita by měla čekat na ty, kteří začnou studovat na středních školách již v příštím roce.

Zdroj: MF DNES