Studium v zahraničí? No problema, amigo!

28. 2. 2006 | Studium v zahraničí

Jste aktivní? Rádi cestujete, poznáváte nové lidi a zkoušíte neznámé věci? Mluvíte cizím jazykem a chtěli byste si ho lépe procvičit v praxi? Studium na vysoké škole v zahraničí vám potom přináší nespočet příležitostí všechny tyto přednosti uplatnit.

Bojíte se, že je studium v cizí zemi moc drahé? Nemusí tomu tak vůbec být. Následující řádky vás navedou k získání různých grantů. Že nechcete v zahraničí studovat celý rok? Rovněž žádný problém – v nabídce jsou programy už od jednoho měsíce. Celá procedura pro získání grantu je příliš složitá, nerozumíte tomu? Na VŠ vám bude k dispozici koordinátor na oddělení zahraničních styků, který vám vše vysvětlí a pomůže vám. Podrobné informace poskytnou i webové stránky konkrétních institucí.

SOKRATES

Sokrates je vůbec nejoblíbenější vzdělávací program Evropské unie. Ve svých projektech podporuje rozvoj celoevropského školství. Granty jsou nabízeny institucím i jednotlivcům – a právě zde je vaše veliká šance podívat se do zahraničí za velmi výhodných podmínek. Pro studenty VŠ je nejatraktivnější podprogram Erasmus, takže se mu věnujme trošku podrobněji. Skrz Erasmus lze vycestovat do většiny evropských zemí. Největší zájem je pravidelně o Německo a Francii. Popularita tohoto projektu neustále roste, což dokazují i statistiky – v roce 1999 vycestovalo z ČR s Erasmem 879 studentů, vloni to bylo 4178. Nejvíce studentů vyslala Karlova univerzita, dále Masarykova univerzita, ale i ČVUT. Na financování projektu se podílí EU a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Na školní rok 2005/2006 byl grant stanoven na průměrný příspěvek 350 EUR měsíčně. Tato částka má pomoci pokrýt zvýšené náklady na studium. Očekává se ale i investice ze strany studenta, a to cca. 100–150 EUR měsíčně. Toto jsou některé z podmínek pro žadatele o stipendium Erasmus:

• být zapsán do studijního programu školy, jež se podílí na tomto projektu
  • mít státní občanství ČR, povolení k trvalému pobytu v ČR nebo status uprchlíka
  • řádně ukončit minimálně první ročník na VŠ nebo VOŠ

Erasmus je otevřen i soukromým vysokým školám.

Více informací na: www.sokrates.cz.