Speciál O OBORECH: Vyšší justiční úředník

2. 6. 2009 | O studijních oborech

Nový obor na Právnické fakultě Masarykovy univerzity nabízí specializované profesní vzdělání zejména pro pracovníky rezortu spravedlnosti. Pozn. Článek byl aktualizován 5. 12. 2009 (-kav-)

Právnická fakulta Masarykovy univerzity letos nově otevírá bakalářský studijní obor Vyšší justiční úředník v kombinované formě studia. Jde o nově akreditovaný obor, který je součástí studijního programu Právní specializace.

Obsah studia: Základním cílem studijního oboru Vyšší justiční úředník je poskytnout specializované profesní vzdělání zejména pro pracovníky rezortu spravedlnosti. Primárně je určen pro pracovníky vykonávající funkci vyššího soudního úředníka, vyššího úředníka státního zastupitelství nebo soudního tajemníka bez odpovídajícího vysokoškolského vzdělání. Studium poskytuje systematický obecný přehled o české a evropské právní úpravě, dále poskytuje potřebné znalosti z oborů přímo souvisejících s oblastí justice, tj. zejména občanského práva hmotného a procesního, obchodního práva, trestního práva hmotného a procesního. Jádro studia tvoří předměty poskytující ucelený přehled právní úpravy jako celku, který je doplněn specializovanými předměty cílenými do oblasti justice. Studenti mají možnost výběru širokého spektra dalších předmětů z oblasti ekonomie, managamentu atd.

Profil absolventa: Profil absolventa je vytvářen třemi skupinami předmětů: předměty společného obecného základu, které mu umožní získání základů právní teorie a základů stěžejních právních disciplin (teorie práva, státověda, evropské právo, ústavní právo, trestní právo, občanské právo hmotné a procesní, obchodní právo, finanční právo, správní právo), předmětů specializovaných (organizace justice, evropské mezinárodní právo soukromé a procesní), předmětů dovednostních (občanské právo – cvičení, trestní právo – cvičení, administrativní a kancelářské práce u soudu, technika administrativy a korespondence) garantovaných a realizovaných Justiční akademií a předmětů doplňkových dotvářejících profil absolventa nabízených zejména ve formě povinně volitelných předmětů (osobní management, ekonomie, odborná jazyková průprava, právní informatika.

Absolvent bakalářského studia získá systematické a ucelené poznatky v rámci právní regulace a o celém spektru klíčových právních odvětví. Tato východiska mu umožní prezentovat odborné a speciální znalosti a dovednosti v příslušných oblastech specializace doplněné jazykovou znalostí a schopností práce s právními informačními systémy.

Absolvent bakalářského oboru Vyšší justiční úředník může uplatnit získané znalosti a dovednosti především v rámci rezortu ministerstva spravedlnosti a ministerstva vnitra. Vzhledem k charakteru vzdělání jsou získané poznatky využitelné i pro práci u osob provozujících soukromé právnické profese, kupř. u advokátů, notářů či exekutorů.

Přijímací zkoušky: Podmínkou přijetí ke studiu je dosažení úplného středního nebo úplného středního odborného vzdělání. Povinnou součástí přijímacího řízení na fakultu je přijímací zkouška – Test studijních předpokladů Masarykovy univerzity. Protože se jedná o obor Celoživotního vzdělávání, je studium placené – poplatek za studium činil pro akademický rok 2009/2010 23 000 Kč. Cena pro rok 2010/2011 není momentálně známa.

Zdroj: Webové stránky a tisková zpráva Právnické fakulty MU