Speciál O OBORECH: Evropská studia

14. 1. 2008 | O studijních oborech

Láká Vás proniknout až do samého nitra Evropských institucí? Jsou vám blízké pojmy jako Evropská komise, tři pilíře EU nebo Agenda 2000? Snad právě vám tedy poslouží informace o Evropských studiích… Pozn. Článek byl aktualizován 1. 12. 2009 (-kav-)

Co je náplní studia? Studenti se seznámí s nejvýznamnějšími aspekty evropského integračního procesu, s rolí a postavením Evropské unie v rámci mezinárodního systému. Studium je zaměřeno na politické aspekty vývoje EU, problematiku institucionální struktury a jejího rozhodovacího mechanismu, základy evropského práva, otázky společných a koordinovaných politik ES/EU včetně rozměru hospodářské a měnové unie. Pozornost je věnována rovněž vztahům vybraných zemí s EU a procesu rozšiřování.

K povinným předmětům patří na FSS MU Moderní politické dějiny Evropy, Evropská integrace, Komparace evropských politických systémů, Instituce EU, Rozšiřování ES/EU. Mezi volitelné předměty patří např. Vnější vztahy ES, Hospodářská a měnová unie, Jednotný trh ES, Evropská bezpečnostní a obranná identita, Velká Británie a ES, Financování EU, Skandinávie a evropská integrace, Evropa a islámský svět, Strukturální fondy a euroregionalismus, Politické systémy přistupujících ze­mí.

Na FSV UK je program posluchačů v podstatě podobný – absolvují povinný základ přednášek a seminářů v oblasti dějin evropské integrace, politických, ekonomických a právních aspektů integračního procesu. Mezi povinné předměty patří např. Komparativní ekonomické systémy, Vnitřní trh Evropské unie, Historické a kulturní předpoklady evropské integrace, Western Europe – Politics and Society, Právní rámec evropské integrace, Instituce ES/EU, Evropská ekonomická integrace nebo Geography and Politics in 20th Century Europe. Podle svého zájmu a zaměření si svoji odbornost prohlubují v rámci široké nabídky volitelných specializovaných předmětů.

Předměty jsou obdobné i na Univerzitě Palackého.

Kde lze tento obor studovat? V rámci veřejných škol je obor Evropská studia nabízen Karlovou a Masarykovou univerzitou a Univerzitou Palackého. Okrajově i na Západočeské univerzitě.

Masarykova univerzita, Fakulta sociálních studií Bakalářský prezenční studijní program Evropská studia byl na této fakultě otevřen v akademickém roce 2003/04, a to na Katedře mezinárodních vztahů a evropských studií FSS MU. Lze ho studovat jednooborově nebo v kombinaci s ostatními studijními obory. Standardní délka studia jsou 3 roky. Stránky fakulty: http://mve.fss.muni.cz/

Univerzita Karlova, Fakulta sociálních věd Na univerzitě Karlově spadá obor Evropská studia pod Institut mezinárodních studií, konkrétně potom pod Katedru západoevropských studií. Jak se píše na stránkách katedry, „Úkolem oboru je sledovat evropský integrační proces v jeho mnohotvárnosti, obor se zabývá vývojem evropské integrace, politickým systémem a institucemi EU, právními, ekonomickými a kulturními aspekty. Zvláštní pozornost je věnována začleňování České republiky do Evropské Unie.“ Na rozdíl od Masarykovy univerzity je obor Evropská studia na Univerzitě Karlově nabízen ve formě magisterského navazujícího studia. V rámci obou je možné absolvovat specializaci na francouzská či britská studia. Stránky fakulty: http://zes.fsv.cuni.cz Příklad testových otázek z přijímacího řízení: www.fsv.cuni.cz

Univerzita Palackého, Filozofická fakulta Univerzita Palackého v Olomouci nabízí bakalářský i navazující magisterský obor Politologie a evropská studia a navazující magisterský obor Political Science and European Studies. Stránky fakulty: www.upol.cz

Západočeská univerzita, Filozofická fakulta V rámci plzeňské Západočeské univerzity je nabízen ještě obor Evropská kulturní studia. Jeho obsahem však není politická či ekonomická integrace, ale spíše oblasti filozofie, historie, kulturní a sociální antropologie a teorie, a dějiny umění. Stránky fakulty: www.ff.zcu.cz

Metropolitní univerzita v Praze Metropolitní univerzita v Praze nabízí magisterské studijní obory Evropská studia a veřejná správa, International Relations and European Studies a Mezinárodní vztahy a evropská studia a bakalářské obory Mezinárodní vztahy a evropská studia a International Relations and European Studies. Stránky fakulty: http://www.mup.cz/cs/pha/

Uplatnění Absolventi oboru evropská studia se mohou uplatnit zejména na analytických pracovištích, ve vědecko-pedagogické činnosti na vysokých školách, ve strukturách politických stran a také v médiích. Významný prostor pro absolventy tohoto oboru představuje pracovní uplatnění ve státní správě a v diplomatických službách. Dále se mohou zapojit v mezinárodních organizacích, zejména potom v Evropské unii.