Škola a práce - jak stihnout obojí

Natoupili jste na vysokou, možná se odstěhovali od rodičů, najednou máte vyšší výdaje, ale příjmy z kapesného pořád stejné. Prvák je náročný, celé dny trávíte ve škole a po večerech se učíte nebo píšete seminárky. Jak si najít práci, abyste stíhali všechny školní povinnosti? Jde to. Poradíme vám, jak.

Výdaje na život během studia vysoké školy nejsou nízké. Platíte nájem, MHD, jídlo, pomůcky do školy, nějaké peníze vám musí zbýt na další potřeby a také zábavu. Kapesné už nestačí a úspory rychle mizí. Čas najít si brigádu.
Ale školu máte každý den, po večerech nebo o víkendu píšete seminárky, učíte se na testy. Nemůžete tak nastoupit do práce, kde musíte být každý den v určitý čas. Co s tím? Čtěte dál.
Mimochodem – kolik vás zhruba bude každý měsíc samostatného života stát, najdete v našem dalším článku.

Flexibilní pracovní doba

Najděte si práci, kde musíte “mít hotovo”, ale nezáleží na tom, jestli práci odevzdáte ve dvě odpoledne nebo v devět večer. Případně takovou, kde si můžete vybrat časy, kdy se práci budete věnovat.
Může jít například o brigádu v obchodech, které mají otevřeno celý týden, v restauracích a fast foodech nebo třeba jako hosteska.

Večerní brigády

Pokud jste noční ptáci, jistojistě najdete uplatnění v některé hospodě coby číšník/servírka. Ve velkých městech, kde je i většina univerzit, jsou bary otevřené každý den a dennodenně je v nich práce dostatek.
Jen se připravte na občasný nedostatek spánku, který budete muset dohnat třeba o víkendech.

Práce z domova

Práce z domova je skvělá v tom, že jí můžete vyplnit i několikahodinové prodlevy mezi přednáškami. Většinou stačí, když s sebou máte počítač. Můžete například dělat korektury textů nebo třeba psát články na nejrůznější témata.

Když je práce koníčkem

Pokud závodně děláte například nějaký sport, máte vyhráno. Můžete předtančovat na různých společenských akcích, přivydělávat si jako trenér.
Jste-li hudebně nadaní a hrajete na nástroj či zpíváte, přidejte se do nějakého hudebního tělesa a vystupujte třeba na plesech.
Nebo můžete doučovat – jestli víte, co vám jde, co vás baví, a máte jistou dávku trpělivosti, zkuste si dát inzerát do některé z tematických skupin na sociálních sítích.

Ať se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, pestrou nabídku práce najdete na www.jobs.cz.

Pokud jste si už práci našli, na našem webu najdete i tipy, jak na lepší time management nebo jak si ke škole a práci udělat čas i na kamarády.

Hodně štěstí!

Zdroj fotografií: freeimages.com


havlovalaura@gmail.com

Další články k tématu

Rozhovor: studium marketingu je ideální skloubit s praxí

Rozhovor: studium marketingu je ideální skloubit s praxí

Mnoho vysokoškolských oborů díky flexibilnímu rozvrhu či spolupráci s různými společnostmi nabízí studentům možnost najít si při škole stáž nebo práci. Studenti tak mohou začít získávat praxi v oboru již během studií. U některých zaměření se také trochu předpokládá, že ze školy nevyjdou absolventi jako tabula rasa bez jakékoliv praktické zkušenosti. Školy proto do svého studijního plánu někdy …

číst více
Školy, platy, zaměstnanost: které obory vám pomohou na trhu práce?

Školy, platy, zaměstnanost: které obory vám pomohou na trhu práce?

Postavením vysokoškoláků a uplatněním absolventů vysokých škol na trhu práce se již pravidelně zabývá Středisko vzdělávací politiky na Univerzitě Karlově, konkrétně na její Pedagogické fakultě. Výsledky posledního šetření jsou velmi pozitivní pro každého, kdo se chystá na vysokou školu. Doma versus v zahraničí Česká republika má ve srovnání s jinými vyspělými zeměmi, například s průměrem zemí Evropské unie, stále …

číst více