SERVIS PRO MATURANTY: Jak vyplnit složenku k přihlášce na VŠ?

14. 2. 2007 | Přijímací řízení

Většina z nás se už dnes se složenkami setkává minimálně. Coby zájemci o studium na VŠ se však tomuto strašáku vyhnete málokdy. Vaše snaha nezřídka skončí zuřivým škrtáním a vyplňováním nových tiskopisů. Proto jsme pro vás připravili stručnou a přehlednou instruktáž, která vás vyplňováním složenek provede.

Obstarání složenky Složenku seženete zdarma na poště. Budete potřebovat Poštovní poukázku (čili složenku) typu A. Raději si jich vezměte pár do zásoby.

Vyplnění poštovní poukázky Dobrá zpráva je, že zadní stranu tiskopisu můžete ignorovat. Přední strana se skládá ze tří částí. Úplně vlevo najdete kontrolní ústřižek – doklad o zaplacení. Shrnete v něm informace obsažené na celé složence. Do prostředního dílu složenky vypíšete adresu školy. Kolonky v pravé části se týkají informací o účtu, na který částku odesíláte (najdete je např. v Učitelských novinách nebo na webových stránkách školy). Vpravo dole potom vyplníte svoje iniciále. Vzor vyplněné složenky typu A vypadá následovně:

Zaplacení složenky Až budete mít složenku vyplněnou, zkontrolujte ještě jednou všechny údaje a jděte na poštu. Počítejte s tím, že k poukazované částce zaplatíte ještě 20 Kč navíc za poštovní služby. Pracovnice pošty vám po zaplacení předá kontrolní ústřižek. Ten připevníte do levého horního rohu vaší přihlášky. Doporučujeme vám pro případ, že by nastaly komplikace, ústřižek okopírovat a kopii si nechat.

Další doporučení

• Celou složenku vyplňujte čitelně, tiskacím písmem, nejlépe modrou nebo černou propiskou.
  • Do kolonky Účel platby můžete vepsat např. „Poplatek za přijímací řízení“ .
  • Do kolonky „Slovy“ vepíšete slovy (tentokrát psacím písmem) celou částku, a to bez mezer. Čili se tam nejčastěji objeví nápis „pětset“.
  • Částka se vyplňuje co nejblíže k předtištěnému symbolu „Kč“ nebo „h“, aby tam nebylo možné něco vepsat. Případně můžete volný prostor vodorovně proškrtnout.
  • Kód banky je číslo uvedené za lomítkem v čísle celého účtu. Např. pro Českou spořitelnu je to tedy 0800.
  • Je-li v informacích školy uveden i Variabilní či Konstantní symbol, musíte uvést na složence i je! Variabilní symbol v prvé části složenky zarovnejte vpravo.
  • Platí pravidlo jedna přihláška – jedna složenka, takže nemůžete posílat peníze za více přihlášek skrz jednu složenku.
  • Přihlášku samotnou posílejte doporučeně – tzn., že musíte před odesláním vyplnit podací lístek, který poslouží jako doklad, že jste vše odeslali včas. Získáte ho zdarma na poště. Za doporučené zaslání přihlášky zaplatíte 22Kč.

Věříme, že s tímto návodem už bude vyplnění složenky hračka, tak hodně štěstí!

Zdroj: www.ceskaposta.cz