SERVIS PRO MATURANTY: ČAS

3. 1. 2006 | Rady maturantům

Problém nedostatku času se u člověka začne objevovat většinou už po ukončení docházky mateřské školky. Čím starší jsme, tím je to horší, a proto už nyní, v lednu, by si maturanti měli rozvrhnout drahocenný čas, kterého v následujícím období bude kritický nedostatek.

Pokud už máte vybranou vysokou, případně vyšší odbornou školu, na kterou se budete hlásit, začněte si zjišťovat, z čeho daná instituce bude dělat přijímací zkoušky. Nejlepším zdrojem těchto informací je asi internet, popřípadě dny otevřených dveří či vydané brožurky. Jakmile budete mít dostatek materiálů, zjistěte, co budete muset nastudovat nad rámec maturity a začněte se tomu včas věnovat.

Většinu z vás však bude dřív než přijímací zkoušky čekat maturita. Připravené maturitní otázky jsou v tomto ohledu jednoznačným základem. Nemusíte si vypisovat všechno, např. konverzační témata v cizím jazyce vypsaná slovo od slova je zbytečnost. U maturity si určitě nevzpomenete na každé slovíčko a navíc umět improvizovat a přemýšlet je často důležitější než mít všechno „našprtané“ zpaměti.

Využijte volného času, pololetních prázdnin, víkendů ke studiu, určitě se vám to mnohonásobně vrátí. Navíc se tak vyhnete nežádoucímu stresu ve „svatém týdnu“, kdy už si budete moci opakovat. Věřte, že dva dny před maturitou už se nic nenaučíte.