Seriál – letní brigády

13. 7. 2007 | Studentský život

Léto je pro mnohé z nás spojeno kromě moře volna i s nějakou tou brigádou. V našem letním seriálu jsme si pro vás připravili mnohdy kuriózní zkušenosti různých lidí s jejich letními pracemi. Chybět nebudou ani praktické informace o možném výdělku a kladech či záporech práce.

**Průvodce **

Když jsem v sedmnácti hledala brigádu v Kutné Hoře, kde bydlím, ukázalo se, že to může být docela problém. Baví mě jazyky a práce s lidmi, a Kutná Hora je cílem mnoha turistů, takže jsem se nakonec rozhodla vyzkoušet práci průvodce. Podmínkou bylo zvládnutí čtyřstránkového textu k Vlašskému dvoru v češtině i angličtině. Ze začátku se mi pěkně klepala kolena, ale s každou prohlídkou se to lepšilo. Dnes už pro průvodcovskou službu příležitostně pracuji čtyři roky a stále mě to baví.

To zřejmě hlavně proto, že každá prohlídka je jiná. Jistě, odříkávám dokola víceméně stejný text, ale pokaždé přijdou jiní lidé. Tu si popovídám s paní, co se ve Vlašském dvoře před padesáti lety vdávala, tu zase s Korejci či Izraelci.

Práce původce je výborným tréninkem mluvení před lidmi a zkouškou cizích jazyků a autority. Na druhou stranu je to docela záběr na hlasivky.

Setkala jsem se i s různými kuriozitami – v jedné skupině jsme měla pouze neslyšící, kteří s sebou neměli žádného překladatele; jindy jsem zase vysvětlovala, že Česká republika opravdu není království, i odmítla nabídku sňatku z Afriky.

Co se financí týče, patří provádění k lépe placeným brigádám v našem městě. Záleží na počtu jazyků, které ovládáte, ale vydělat si můžete okolo 55 Kč na hodinu, o víkendu jsou příplatky 25%. Za okruhy po městě si lze vydělat asi 150–200Kč/hod. Občas mně turisté odmění i dýžkem.

Pokud byste měli i vy zájem o práci průvodce, informujte se na turistických místech ve vašem městě či okolí. Většina českých měst průvodcovskou službu nabízí a studenti hovořící cizími jazyky bývají vítanou výpomocí. Je možné, že budete muset projít placeným školením, které jde např. v Praze do desetitisíců. Pokud ale budete šikovní, jistě se vám tato investice vrátí.