Protesty francouzských studentů

13. 12. 2003 | Aktuality

Francouzští studenti se bouří proti reformě vysokého školství, kterou se chystá dotáhnout do konce současný ministr školství Luc Ferry. Jde o harmonizaci studijních plánů a diplomů s evropskými zvyklostmi a také posílení vyšší nezávislosti jednotlivých univerzit na centrální administrativě.

Právě proti tomu se studenti ohrazují, protože se obávají, že diplomy z té či oné fakulty nebudou mít stejnou váhu. Většina vysokoškoláků totiž studuje na univerzitách, kam nejsou potřeba dělat přijímačky, pro zápis stačí maturitní vysvědčení. Vedle nich existují ještě tzv. grandes écoles, což jsou elitní ústavy s přísnými vstupními testy a náročným studijním programem. Ty naopak ze své autonomnosti dokáží vytěžit maximum.

Od roku 1999, kdy byla reforma přijata, se Francii zčásti podařilo přejít na jednotný kreditní systém a třístupňovou škálu vysokoškolských diplomů (po třech letech bakalář, po dalších dvou magistr a po třech letech doktor). Tu zatím přijalo dvacet z devadesáti univerzit. Ministr školství Luc Ferry hodlá do začátku příštího akademického roku přimět k tomuto kroku dalších čtyřicet univerzit.

Vláda i prezident Jacques Chirac na reformě trvají, protože se ukazuje, že absolventi univerzit, a zvláště grandes écoles, se na trhu práce uplatňují výrazně lépe než jejich vrstevníci bez vzdělání. Ve Francii je totiž ve věkové skupině do pětadvaceti let jedna pětina lidí na úřadech práce.

Zdroj: Respekt