Anketa: Přípravy na maturitu vrcholí, anebo ne?

28. 3. 2012 | Rady maturantům

Necelých šest týdnů zbývá do začátku písemné části státní maturity. Jak jsou na tom letošní maturanti? A jak vypadá jejich aktuální příprava ke zkoušce dospělosti? Jakých předmětů se nejvíc děsí? To jsem zjišťovala mezi žáky čtvrtých ročníků středních škol.

Otázky:

1. Z jakých předmětů maturuješ?
  2. Jak se na jednotlivé předměty/zkoušky připravuješ?
  3. Je nějaký předmět, na který se připravuješ více/méně?

Aneta Šimáčková, Gymnázium Praha 4, Postupická 3150
aneta-simackova-mala.jpg

1. Český jazyk, anglický jazyk, chemie, biologie
  2. Nechodím na žádné kurzy, učím se pouze doma.
  3. Důraz kladu na přípravu na zkoušku z anglického jazyka.

Barbora Borůvková, Gymnázium Praha 4, Písnická 760
Bára B.

1. Matematika, český jazyk, zeměpis, dějepis, základy společenských věd
  2. Ve škole probíráme jednotlivé otázky a doma si je občas opakuji. Ale celkově se až tak moc nepřipravuji. Vše nechávám na poslední chvíli.
  3. Nejvíce se připravuji na matematiku. Ostatní odkládám, jak to jen jde.

Barbora Loušová, Gymnázium Praha 4, Na Vítězné pláni 1160
Bára L.

1. Státní maturita – český jazyk a literatura, matematika; školní maturita – český jazyk, anglický jazyk, dějiny umění
  2. Na kurzy nechodím. Připravuji se pouze ve škole. Zatím se připravuji pouze na jednotlivá zkoušení, komplexně jsem ještě nezačala.
  3. Nejvíce se připravuji na angličtinu, jelikož jsme pravidelně zkoušeni. Nejméně asi na matematiku, protože to nestíhám. :)

Barbora Martinková, Gymnázium bratří Čapků a První české soukromé střední odborné učiliště s.r.o.
Bára M.

1. Dějiny umění a estetika, český jazyk a literatura, francouzský jazyk, francouzské reálie, dějiny české a světové literatury
  2. Navštěvuji intenzivní kurzy francouzštiny (konverzace) a sama si vypracovávám maturitní témata na ostatní předměty.
  3. Připravuji se na všechny zhruba stejně.

Bára Tydlitátová, Gymnázium Praha 4, Postupická 3150
Bára T.

1. Český jazyk, anglický jazyk, francouzský jazyk, výtvarná výchova (dějiny umění)
  2. Zatím se připravuji pomalu, ale na všechno dojde.
  3. Nejvíce se zatím připravuji na dějiny umění, protože je zde na mě vyvíjen největší nátlak, co se týče zkoušení z maturitních okruhů. Ostatním předmětům se budu věnovat se stejným úsilím, co nevidět. :)

Eliška Reichmannová, Gymnázium Opatov, Praha 4, Konstantinova 1500
Eliška

1. Státní část: anglický jazyk, český jazyk; školní část: anglický jazyk, český jazyk, ZSV
  2. Na žádné kurzy nechodím. Buď se připravuji sama, nebo nás zkouší učitelé z jednotlivých otázek.
  3. U mě je to podle dříve zvolených seminářů. Jelikož mám dva semináře na ZSV, připravuji se na tento předmět nejvíce. Na angličtinu – reálie mám jeden seminář, takže příprava je alespoň nějaká. Na český jazyk nemám žádný seminář, takže bych mohla klidně říct, že s češtinou jsem ještě pořádně nezačala.

Markéta Böhmová, Masarykova střední škola chemická
Maggie

1. společná část – český jazyk, matematika; profilová část – anglický jazyk, analytická chemie (písemná, praktická a ústní zkouška)
  2. Nechodím na žádné přípravné kurzy. Na většinu předmětů opakujeme látku ve škole. Z matematiky počítám různé příklady a na chemii si vypracovávám otázky. Na angličtinu shromažďuji různé materiály na daná témata.
  3. Zatím se nejvíce připravuji na chemii, protože průběžně píšeme písemky z daných maturitních otázek. Z angličtiny nás zkoušejí, ale při třech hodinách týdně nemáme tolik času. Co se týče češtiny a matematiky, nevím, jak se mám přesně na státní část připravovat. Prostuduji si nějaké knihy vydané přímo ke státní maturitě. Upřímně mi nevyhovuje, když mi někdo určuje, které knihy mám číst. Systém, na kterém je tedy založena zkouška z češtiny, mi nevyhovuje.

Martin Vichnar, Gymnázium Praha 4, Na Vítězné pláni 1160
Martin

1. státní část – český jazyk a matematika; školní část – anglický jazyk, německý jazyk a ekonomie
  2. Připravuji se individuálně. Na přípravné kurzy nechodím
  3. Více se připravuji na němčinu, protože si v ní nejsem tak jistý jako například v angličtině.

Martina Baudisová, SOŠ a SOU Ke Stadionu 623, Praha 9 – Čakovice, obor: chovatel cizokrajných zvířat
Martina

1. Český jazyk, anglický jazyk a odborné předměty (biologie, chovatelství, etologie, veterinární péče, krmivářství…) a praktická část maturity v zoo
  2. Chodila jsem na kurz biologie. Ale jinak se zatím nijak nepřipravuji. :)
  3. Nejméně asi na český jazyk a nejvíce bych ráda na angličtinu a biologii.

Pavlína Novotná, Střední odborná škola multimediální a propagační tvorby, s. r. o.
Pája

1. Český jazyk, anglický jazyk, management a marketing, produkce a reklama
  2. V rámci českého jazyka chodím na přípravný seminář k maturitě. Na zkoušku z anglického jazyka se připravuji na přípravném kurzu ke státní maturitě. Na ostatní předměty se připravuji sama.
  3. Angličtině věnuji intenzivní přípravu. Naopak češtině věnuji nejméně času.

Silvie Partlová, Gymnázium Matyáše Lercha, Brno, Žižkova 55
Sísa

1. Český jazyk, anglický jazyk, biologie a zeměpis
  2. Prozatím důkladným vypracováním maturitních otázek.
  3. Momentálně se hodně věnuji anglickému jazyku, méně potom zeměpisu.

fotografie: sxc.hu a archivy dotázaných