Přijímačky na vysokou

6. 6. 2007 | Přijímací řízení

Dnes už jsou ústní přijímačky spíše výjimkou, přesto si jimi musí projít zájemci o všechny obory, kde je nutné zjistit komunikační předpoklady studenta a opravdový zájem o zvolený obor. Neminou tedy například uchazeče o studium marketingové komunikace, žurnalistiky, pedagogiky nebo psychologie. Aby vaše ústní přijímačky proběhly hladce, připravili jsme pro vás několik užitečných rad, které se vám mohou při pohovoru hodit.

Každá škola, pokud je součástí přijímacích zkoušek i ústní pohovor, ještě před začátkem přijímaček zveřejní seznam požadované literatury nebo okruh otázek, které bude při ústním kole vyžadovat. Zjistěte si také, kde přesně a kdy se ústní kolo koná. Někdy je ve stejný den jako písemná část, na některých fakultách je termín stanoven na jiný den.

Jak ústní pohovor probíhá? Každou ústní zkoušku vede několik členů fakulty, na kterou se hlásíte. Složení komise si většinou můžete dopředu vyhledat na internetu a doporučujeme si při té příležitosti zjistit o zkoušejících co nejvíce informací – co učí, na co se specializují, apod. Většinou na pozvánce najdete přesný čas, kdy se máte dostavit. Tedy dělejte vše pro to, abyste byli na místě včas. Komise nepočká. Pokud vás zavolají, při vstupu do místnosti nezapomeňte hlasitě pozdravit. Je to známka vašeho slušného vychování. Otázky si před komisí nelosujete, ale dostanete je zadané. Můžete dostat jen jednu otázku nebo více, záleží na typu školy. A buďte připravení i na doplňkové otázky. Ústní zkouška trvá asi půl hodiny. Co komisi bude ale asi nejvíce zajímat, je vaše motivace ke studiu. Proto, pokud máte doklady svých předchozích úspěchů (diplomy, certifikáty, vlastní výtvory, publikovaná díla…), nezapomeňte je ke zkoušce přinést a ukažte je zkoušejícím.

A jaké jsou naše rady?

1. Komise přihlíží i k vašemu vystupování. Proto se na zkoušku slušně oblečte, snažte se vystupovat zdravě sebevědomě, usmívejte se a snažte se mluvit nahlas a srozumitelně. Pokud jste nervózní, nebojte se přiznat, u takovéto zkoušky je to normální. Naopak se vyvarujte hysterických záchvatů pláče a jiných citových výlevů.
  2. Pokud nerozumíte položené otázce, zeptejte se a nechte si ji vysvětlit. Žádný učený z nebe nespadl a je klidně možné, že se zkoušející nevyjádřil dostatečně srozumitelně. Také se nebojte přiznat, pokud nevíte odpověď na některou z otázek, přiznání je polehčující okolnost. Naopak při odpovědích se snažte vyjádřit své vlastní názory na problematiku a při každé příležitosti dávejte najevo svůj zájem o obor.
  3. Nebojte se dát najevo váš smysl pro humor, ale pozor – některé zkoušející je třeba si dopředu otipovat – ne každému je vtipkování vlastní.
  4. Dávejte si pozor, aby váš jazykový projev byl kultivovaný, aby nepůsobil chaoticky, vaše odpovědi na otázky by měly být stručné a jasné. Začněte vždy mluvit o něčem obecném, až k závěru přejděte ke konkrétním příkladům.
  5. Sledujte průběžně denní tisk, televizi a odborné časopisy. Měli byste mít alespoň základní přehled o společenských událostech a aktuálních problémech.

Teď už nezbývá než popřát hodně štěstí a pevné nervy u zkoušek!